Zevra gazetesi (S. 1-100)'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and analyzes of Zevra newspaper (1-100)
- Tez No: 376705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 639
Özet
Zevra gazetesi, Osmanlı devletinin başarılı devlet adamlarından birisi olan, Mithat Paşa'nın 1869 yılında Bağdat valiliği sırasında çıkartmış olduğu bir vilâyet gazetesidir. Gazete ismini Abbasiler döneminde inşa edilip Zevra adı verilen bugünkü Bağdat'ın eski adından almıştır. Gazete müstakil olarak Türkçe-Arapça iki dilde, arkalı önlü iki sayfa olarak Bağdat vilâyet matbaasında basılmıştır. Gazete haftalık olarak Salı günleri yayın hayatına başlamıştır. Ancak 23 Temmuz 1869 tarihli 52. sayıdan itibaren Salı ve Cumartesi olmak üzere haftada iki gün yayınlanmaya devam etmiştir. Gazete bedeli her sayının üst kısmında belirtilmiştir. Gazete her ne kadar bir vilâyet gazetesi olsa da yurt içi ve yurt dışı haberlere de yer verilmiştir. Gazete bu yönüyle yerel bir yayın olmaktan öte bir yurt gazetesidir. Zevra gazetesi Türkçe ve Arapça olmak üzere iki dilde yayınlanmıştır. Ancak 1908-1912 yılları arasında sadece Türkçe yayınlanmıştır. Halkın tepkileri üzerine yeniden iki dilde yayın hayatına devam etmiştir. Gazetenin son sayısı ise 2607 numaralı olup 1 Mart 1917 tahinde Salı günü çıkartılmıştır. Gazete'nin kırk sekiz yıllık yayın hayatı böylece sona ermiştir. Bu bağlamda çalışmamız Zevra'nın 1-100 sayısının transkripti ve değerlendirilmesi üzerine temellendirilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Bağdat'ta vilâyet matbaasının kurulması ve Zevra gazetesinin yayınlanması, ikinci bölüm, gazetenin 1-100. sayılarının transkripsiyonu ve üçüncü bölümde ise gazetede ki haberler ışığı altında Bağdat vilâyet i çeşitli yönleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İt was published by Mithat Paşa ,who was one of Ottoman Empire's important dignitaries,during his governorship Baghdad in 1869. newspapre's name came from The old name of baghdad which was built by Abbasis. Newspaper was published in two ways on two papers in turkish and Arabic languages in Baghdad province printing Office. But from the 62nd issue dated july the 11th 1285 continued to be published twice a week on saturdays and tuesdays. Although it was a province newspaper foreign and domestic news were also included in it. In this regeard the newspaper was a local nespaper than a domestic newspaper. Newspaper was published only in Turkish between the years 1908-1912. After the reaction of people newspaper was published in both languages. The latest issue of the newspaper (No.2607) was published on the 1st of march in 1917 so 48 years of publishing life of newspaper ended. İn this context our study includes transcript and evaluation of zevra newspaper between 1st and 100nd issues. our work consists of these following three parts :In the first part the establishnment of the printing press in Baghdad province and publication of Zevra newspapers, the 2nd part transcription of newspaper's 1-100 insue and in the 3rd part evaluation of Baghdad province from various aspects according to by the news on newspaper.