İlkokul ve ortaokul öğretmenlerine yönelik yıldırma davranışlarının incelenmesi
Investigating in mobbing behaviours towards primary school and elemantry school teachers
  1. Tez No: 376706
  2. Yazar: MEHMET EKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kilis il merkezindeki resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadığı en sık yıldırma davranışlarını ve yıldırmaya maruz kalmalarını yaş, cinsiyet, kıdem, medeni durum, okul türü, okuldaki görev süresi ve öğrenim durumu gibi değişkenlere göre tespit etmektir. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Kilis il merkezindeki ilkokul ve ortaokul okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini; Kilis il merkezine bağlı resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler içinden basit (rastlantısal) örneklem alma tekniği ile seçilen 377 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler öğretmenlerden anket yolu ile elde edilmiştir. Anketler tek tek incelenerek SPSS 20 istatistik programına veri girişi yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, vb. betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Anketten alınan puanların normal dağılım gösterip göstermediğini incelemek için Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda Kolmogorov-Smirnov (K-S) testinin sonucunda a
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to identify the mobbing behavior to teachers (illiteracy warriors) who teach at primary schools and secondary schools in Kilis –city center- in Turkey and to state the cause of these behaviours' allocation to age, gender, seniority, marital status, type of school, academic background etc. The universe of the thesis is related to the teachers working at primary and secondary schools in 2013-2014 education year. The sample of the thesis is based on random 377 of these illiteracy warriors. They are chosed by random (sımple) sampling technique. The data is handed by the way of Negative Acts Questionnaire. Tha data is analysed one by one and recorded SPSS 20 statistics program. This study is profitted from descriptive statistichs tecniques such as arithmetic mean, standart deviation. To state if the results handed by the questionnaire show normal distribution or not, Kolmogorov-Smirnov (K-S) test is applied. At the end of the research because Kolmogorov-Smirnov (K-S) test brings a