An examination of the causes of the 2013 Crisis in Cyprus
2013 Kıbrıs Krizinin değerlendirilmesi
- Tez No: 376721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kıbrıs, 1960 Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandıktan sonra, hizmet sektörünü temel alarak parlak bir ekonomiye sahip oldu. Kıbrıs hükümetinin makroekonomik politikaları, piyasa tabanlı ekonomi benimsemesi, bilgili ve girişimci işgücü ile 2013 Kıbrıs krizine kadar dikkate değer bir ekonomiye sahipti. Kıbrıs'ın Avrupa birliğine ve Avro bölgesine girişinin değerlendirilmesi, Kıbrıs'ın kısa süre içerisinde uluslararası ticaret merkezi olmasına katkı koymasını anlamamızı kolaylaştıracaktır. Ancak, Kıbrıs 2013'ten itibaren bankacılık krizi ve ekonomik durgunluk ile mücadele etmeye başladı. Bu yüzden, bu çalışma, Kıbrıs'taki krizin sebeplerini açıklamayı hedeflemiştir. Bu amaca ulaşmak için odak noktası, yapısal ve tetikleyici faktörler olacaktır. Buradaki önemli nokta yapısal faktörlerin nasıl kırılgan ve en ufak bir tetikleyici etken ile çökmeye hazır bir ekonomik yapı yarattığıdır. Yapısal faktörleri değerlendirirken, merkez-çevre teorisi Kıbrıs'ın Avrupa Birliğine ve Avro-bölgesine girerken merkezden uzak statüsünün nasıl bir kırılgan ekonomi yarattığını anlamamızda yardımcı olacaktır. Diğer tarafta, bu krizin sebeplerini sadece yapısal faktörlerle anlamak mümkün değil. Kırılgan ekonominin aniden nasıl çöküşe geçtiğini görmek için tetikleyici etkenleri de incelemek önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cyprus had a considerable economic growth mainly based on the service sectors following the independence in 1960. Macroeconomic policies of the Cypriot government, the adaptation of market-based economy and well-educated and entrepreneurial workforce contributed to this remarkable economic growth until the outbreak of the Cyprus crisis in 2013. The evaluation on the entry of Cyprus to the European Union (EU) and the Eurozone area will help to understand how these developments rapidly contributed Cyprus as an international business centre around the world. Cyprus has, however, been struggling with a banking crisis and economic recession since 2013. This study aims to determine and evaluate the causes of the crisis. To meet this aim, the focus shall be based on the structural factors and triggering factors. The important point is to show how the structural factors created a fragile economy in Cyprus that ready to collapse with any trigger. Evaluating the structural factors, the core-periphery model shall help to understand how the peripheral status created vulnerable environment while Cyprus fully integrated into the EU. On the other hand, structural factors were not sufficient to have a crisis. There was a need for a trigger, such as global economic crisis and subsequent Eurozone crisis, especially Greece crisis, to show how the fragile environment in Cyprus exacerbated and resulted in the collapse of the whole economy.