Oil embargo on a rentier state: The case of Iran
Bi̇r ranti̇yer devlet üzeri̇nde petrol ambargosu: İran örneği̇
  1. Tez No: 376720
  2. Yazar: HAMID AKBARI LASBOO
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. JULİAN SAURİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, rantiyer İran devleti üzerindeki petrol ambargosunun etkilerini ve rantın çoğu kaybolduğunda, ekonomide rantiyeden üretici bir ekonomik yapıya temel olarak geçme ihtimalini incelemektedir. Bunun için ilk olarak rantiyer devletin ne olduğunu ve özelliklerini açıkladık ve bu özellikleri petrol itimadı, merkezi devlet, toplama ve dağıtma problemleri, arka plana düşmüş demokrasi ve rantiye anlayışı olmak üzere beşe indirgedik. İran'daki rantiyerizmi ve petrol ambargosunu inceleyebilmek için, İran tarihindeki iki durumun üzerinde durduk. İlk olgu, İran'da Mossadegh zamanında olan, 1951 yılındaki İngiliz petrol ambargosu; ikinci olgu ise 2012 yılındaki ABD ve AB tarafından yapılan çok uluslu ambargodur. Bu iki zaman dilimini, rantiyerizmi iki zamandaki etkisini de kabaca hesaplayabilmek için beş özelliğin her birine farklı sosyo-politik ve ekonomik göstergeler belirleyip inceledik. İki zamandaki şartların farklılığına rağmen sonuçlar aşağı yukarı aynıydı; petrol ambargosunun, rantiyerizmin bütün özelliklerini aynı şekilde etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of oil embargo on the Iranian rentier state and the possibility of a fundamental change in its economic structure from rentier to producer when the rent is mainly lost. To this end, first, the concept and features of a rentier state is explained. Five principal features are identified: Reliance on oil; centrality of the state; accumulation and distribution problems; hindered democracy; and a rentier mentality. In order to examine the effects of oil embargo on rentierism in Iran, the study examines two cases in Iranian history. The first case is the 1951 British oil embargo on Iran during Mossadegh period and the second case is the 2012 multilateral embargoes by the EU and the USA. I examined these two periods by assigning different socio-political and economic indicators to each of five features to be able to assess the impact of oil embargo on rentierism in both periods. Despite the situational differences between these two periods, the results were more or less the same; as it seems, oil embargoes do not affect all aspects of rentierism alike.