The assessment of socio-economic impacts of climate change in rural areas: The case of Konya
İklim değişikliğinin kırsal alanlar üzerindeki sosyo-ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi: Konya örneği
  1. Tez No: 558813
  2. Yazar: BUSEN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
İklim değişikliği ve buna bağlı olaylar, çevresel koşulların yanı sıra sosyo-ekonomik açıdan da kırsal alanlarda önemli etkiler yapmaktadır. Tarım sektörü iklim değişikliğine neden olan bir sektör olmasına rağmen, iklim sorunu tarımsal üretimi de olumsuz etkilemektedir. İklim değişikliği; yol açtığı doğal afetler, göçler, yoksulluk, hastalıklar ve gıda güvenliği gibi problemler nedeniyle kırsal kalkınma ve koruma politikalarını da etkilemektedir. Kırsal alanlar üzerindeki iklim değişikliği, gıda güvenliği, gıda kıtlığı ve kentsel alanlardaki gıda talebindeki artış açısından kentsel alanları da etkilemektedir. Dolayısıyla, hem uzmanlar hem de çiftçiler, iklim değişikliğine uyum sağlayabilmek için çeşitli çözümler ve uygulamalar geliştirmektedirler. Genel olarak, çiftçiler kısa erimli çözümlere odaklanırken, uzmanlar uzun erimli eylemler ve politikalara vurgu yaparlar. Kısa erimli çözümler uzun erimli problemlerin çözümleri ile birleştirilirse, uyum stratejilerinin iklim sorunu ile ilişkilendirilmesi mümkün olur. Bu araştırma, kırsal alanlarda yaşayan çiftçilerin ve uzmanların iklim değişikliği üzerindeki algıları, deneyimleri ve tahminleri üzerine odaklanmaktadır. Saha çalışması sonuçlarına göre, risk algıları açısından hem uzmanlar hem de çiftçiler su azalması, su kıtlığı ve çölleşmeyi vurgulamaktadır. Planlama açısından, hem uzmanlar hem de çiftçiler gerekli önlem alınması durumunda üretimin artacağını ifade etmektedirler. Gelecek tahminlerinde, çiftçiler genellikle kısa erimde ürün deseni planlanmasının gerekliliğini ifade ederken, uzmanlar ise uzun erimde sektörler arasındaki su krizinden endişelenmektedirler. Çiftçilerin ve uzmanların algıları ve deneyimleri, gözlemledikleri etkiler, riskler, azaltım eylemlerinin sonuçları, methodlar ve gelecekteki tahmini sonuçları açısından beş bölgede farklılıklar ve benzerlikler göstermektedir. Bu tespitlerin, Türkiye'deki kırsal alanlarda ve tarım sektöründe uyum ve azaltım stratejilerinin belirlenmesinde katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change and its related events have made significant impacts on rural areas in socio-economic as well as environmental terms. Even though agriculture sector is a cause of climate change, agricultural production itself has also been adversely affected by the climate problem. Climate change also affects rural development and conservation policies in terms of the problem it causes such as natural disasters, migration, poverty, diseases, and food security. Moreover, the rural and agricultural impacts of climate change also affect urban areas through food security, food shortage and increased urban demand for food production. Thus, both experts and farmers develop various practices and solutions in order to adapt to the impacts of climate change. In general, farmers tend to focus on short term solutions, while experts emphasize long term actions and policies. If the short term solutions are integrated into long term problem solving actions, adaptation strategies can be directly related to the climate problem. For this reason, this study focuses on farmers' and expert' perceptions, experiences and estimations on climate change in a rural context. The case study analysis indicates that in terms of risk perception, both experts and farmers underline water depletion, water shortage and desertification. From a planning perspective, both farmers and experts state that agricultural production would increase if necessary mitigation actions are taken. In regards to future estimations, farmers generally stress the necessary of product pattern plans in short term; besides, experts are concerned about water crisis among sectors in the long term. There are also similarities and differences between farmers' and experts' perceptions and experiences depend on observed effects, risks, the outcomes of mitigation action, methods, and estimated consequences in the future in five zones. These focal points are targeted to contribute to adaptation and mitigation strategies for agricultural sector and rural areas in Turkey.