From brain drain to brain gain: An insight in to human capital flight from Pakistan
Beyin göçünden beyin kazanımına: Pakistan'dan insan sermayesinin kaçışı için bir fikir
  1. Tez No: 376750
  2. Yazar: ABDUS SALAM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Beşeri Sermayenin kaçışı olarak bilinen beyin göçü (BD), gelişmekte olan ülkelerdeki eğitimli insanların yetenekli veya gelişmiş ülkelere göç etmesidir. Gerçekte batı ve kuzey Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde de aynı olay yaşanmaktadır., yerine birçok gelişmiş ülkede gelişmekte batı ve kuzeyde Doğu Avrupa gibi aynı yaşandığı en fazla bir yoldur. Terim İlk olarak 20. yüzyıl ortalarında İngiliz Royal Society tarafından icat edilmiş, daha sonra ABD ve Kanada'da bilim adamları ve mühendislere aktarılmıştır. Beyin sözcüğü, özel bir uzmanlık belirtir ve göç bir yöne doğru çıkış ile ilgilidir ve çıkış hızı normalden daha fazla kabul edilir.Bu araştırmanın farklı sosyal ve ekonomik yönleri vardır.Beyin göçü olayı, beyin kazanımı, beyin dolaşımı, beyin değişimi vb. yönleriyle son iki yılda yeni bir boyut kazanmıştı ve negatif çağrışımı ihraç ülkeleri için potansiyel kazanımlara dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
Brain drain (BD), also known as Human Capital Flight (HCF) refers to migration of skilled and or educated from developing to developed countries. In actual the phenomenon is no more one way from the developing to developed, rather many developed countries are experiencing the same like from Eastern Europe to west and north. The term first coined by the British Royal Society during mid 20th century, then referred to the outflow of scientists and technologists to USA and Canada. The word brain refers to any special expertise and the drain refers to its exit in one direction and rate of exit is considered more than normal. The research on the subject has different social and economical aspects. The phenomenon has taken a new dimension in the last two decades referring it to brain gain, brain circulation, brain exchange etc where in, it's always used negative connotation is redirected towards its potential gains for the exporting countries.