Akut post streptokoksik glomerülonefritte mannoz bağlayıcı lektin gen polimorfizmi
Mannose binding lectin gene polymorphism in acute post streptococcal glomerulonephritis
  1. Tez No: 740446
  2. Yazar: DENİZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut post streptokoksik glomerülonefrit(APSGN); boğaz ve deri enfeksiyonuna yol açan grup A streptokoklarla ilişkili, immün aracılı, böbreklerin en sık gözlenen non süpüratif hastalığıdır. Kompleman yolunun klasik, alternatif ve lektin yoluyla 3 farklı yolaktan aktivasyonunun APSGN gelişimine yol açtığı düşünülmektedir. Mannoz binding lektin(MBL); doğal immünitede rol oynayan, karaciğerde akut faz proteini olarak sentezlenen C-tip bir serum lektinidir. MBL bakteri yüzeyindeki karbonhidrat ligantlarına bağlanarak koplemanın lektin yolunu aktive eder. MBL gen polimorfizmi varlığında MBL sentezi azalarak enfeksiyonlara, malignitelere, apoptoza yatkınlık gelişmektedir. Bu çalışmanın amacı; çocuklarda MBL gen polimorfizminin APSGN hastalığınının demografik, klinik, laboratuar bulguları, tedaviye yanıt ve progresyonu üzerine etkilerini araştırmaktır. İzmir Behçet Uz Çocuk Sağlığı, Hastalıları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi nefroloji polikliniğinde APSGN tanısı almış 110 çocuk hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Tamamen sağlıklı olan kontrol grubu ile APSGN geçirmiş olan grup karşılaştırıldığında MBL gen polimorfizmi açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. APSGN geçirmiş olan grupta hastalığın başlangıç yaşı, cinsiyet, öyküde streptokoksik üst solunum yolu enfeksiyonu veya cilt enfeksiyonu varlığı, makroskobik hematüri; fizik muayenede merkezi sinir sistemi bulguları varlığı, ödem, kan basıncı yüksekliği; laboratuar tetkiklerinde serum üre, kreatin, total kolesterol, trigliserit, C3 albümin düzeyi bakıldı. 24 saatlik idrarda proteinüri, glomerüler filtrasyon hızı değerlendirildi. Bakılan bu değişkenlerle MBL gen polimorfizmi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. 1.yıl kontrolünde bu değişkenlerin hepsi tekrar değerlendirildi. MBL gen polimorfizmi ile 1.yıl kontrol değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. 1.yıl sonunda 3 hastada idrarda proteinüri devam etmekteydi, devam eden proteinüri ile MBL gen polimorfizmi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç olarak MBL gen polimorfizminin APSGN gelişimi üzerinde genetik bir yatkınlık yaratmadığı, hastalığın demografik, klinik, laboratuar bulgularına ve seyrine etkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Acute post streptococcal glomerulonephritis (APSGN); is the most common non-suppurative disease of the kidneys, which is immune-mediated and associated with group A streptococcus causing throat and skin infections. It is thought that the activation of the complement pathway from 3 different pathways through; classical, alternative and lectin leads to the development of APSGN. Mannose binding lectin (MBL); It is a C-type serum lectin that plays a role in innate immunity and is synthesized as an acute phase protein in the liver. MBL binds to carbohydrate ligands on the bacterial surface and activates the lectin pathway of complement pathway. In the presence of MBL gene polymorphism, MBL synthesis decreases and susceptibility to infections, malignancies and apoptosis develops. The aim of this study is; to investigate the effects of MBL gene polymorphism on demographic, clinical, laboratory findings, treatment response and progression of APSGN disease in children. 110 pediatric patients diagnosed with APSGN in the nephrology clinic of Izmir Behçet Uz Pediatric Health, Diseases and Surgery Training and Research Hospital were evaluated retrospectively. When the completely healthy control group was compared with the group that had APSGN, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of MBL gene polymorphism. In the group with APSGN the age of onset of the disease, gender, history of streptococcal upper respiratory tract infection or skin infection, macroscopic hematuria; presence of central nervous system findings, edema, high blood pressure on physical examination; serum urea, creatinine, total cholesterol, triglyceride, and C3 albumin levels were measured in laboratory tests. Proteinuria and glomerular filtration rate in 24-hour urine were evaluated. There was no statistically significant relationship between these variables and MBL gene polymorphism. All of these variables were re-evaluated at the 1st year control. There was no statistically significant relationship between MBL gene polymorphism and 1st year control laboratory values. At the end of the 1st year, proteinuria in the urine was continuing in 3 patients, there was no statistically significant relationship between persistent proteinuria and MBL gene polymorphism. As a result, it was determined that MBL gene polymorphism did not create a genetic predisposition to the development of APSGN and had no effect on the demographic, clinical, laboratory findings and the course of the disease.