Prehipertansif hastalarda maskeli hipertansiyonun öngördürücüleri
Predictors of masked hypertension in prehypertensive patients
  1. Tez No: 376778
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Toplumda en sık görülen kronik hastalıklardan olan hipertansiyonun(HT) farklı bir tipi olan Maskeli hipertansiyon(MHT) toplumda % 15-20, özellikle prehipertansif (PHT) hastalarda % 30 sıklığında görülmesine rağmen muayene esnasında normal sınırlarda kan basıncı ile seyrettiğinden tanısı güçlük arz etmektedir. Çalışmamızın amacı PHT hastalarda rutin tetkikler ve antropometrik ölçümler ile MHT için öngördürücülerinin bulunması ve bu sayede hastaların erken dönemde primer koruma programına alınmasıdır. Yöntem ve Gereçler: Çalışmamıza 153 PHT hasta alındı. Hastaların tamamına ambulatuvar kan basıncı ölçümü(AKBÖ) yapıldı. Hastaların anamnez, fizik muayene, antropometrik ölçümleri, ekokardiyografi(EKO) ölçümleri, karotis intima-media-kalınlığı ölçümleri, rutin laboratuar testleri, spot idrar testleri alındı. AKBÖ de 24 saat ortalaması sistolik kan basıncı(SKB) ≥130mmHG ve/veya diyastolik kan basıncı(DKB)≥80mmHG olan hastalar MHT olarak kabul edildi ve normotansif grup ile öngördürücü parametreler açısından karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 153 hastadan (85erkek/68kadın) 24 saatlik AKBÖ sonuçlarına göre 44 hastada (% 28,7) Maskeli HT tespit edildi. 85 Erkek hastanın % 48 inde MHT izlendi bu durum normotansif erkek hastalara göre anlamlı idi(p=0,006). Kilo, bel çevresi, kalça çevresi ve BMI MHT grubunda anlamlı olarak daha yüksekti sırasıyla (p=0,002, p=0,002, p=0,032, p=0,02). MHT grubunda trigliserid düzeyi anlamlı olarak fazlaydı(p=0,02). EKO değerlendirmesinde MHT grubunda diyastol sonu hacim(EDV), sistol sonu hacim(ESV) ve sol ventrikül kütle indeksinde(SVKİ) artış gözlendi sırasıyla (p=0,01, p=0,004, p=0,02).
Özet (Çeviri)
Aims:Although the prevalence of masked hypertension is approximately 15-20% in general population, and 30% in prehypertensive patients, thediagnosis is challenging because of normal blood pressure levels during Office examination. The aim of our study is to find predictors of masked hypertension according to routine and antropometric investigation sand by this means, to include the patients to the primary prevention program. Methods and Materials: Onehundredfifty-three PHT patients were included to the study. Ambulatory blood pressure measurement (ABPM) was performed in all patients. Following clinical and laboratory feutıres were obtained from the patients: physical examination, anamnesis, antropometric measurements, echocardiaographic measurements, carotid intima-media thickness, and laboratory tests. Average daytime BP values above 135 mmHg systolic and 85 mmHg diastolic were defined as MHT. Normotensive and PHT groups were compared in terms of predictors of MHT. Main findings: The prevalence of MHT in our cohort was 28.7 % (n=44 patients). The prevalence of MHT in men was 48% and there was significant difference between men with PHT and normotension (p=0.006). Weight, waist circumference, hip circumference, and BMI were predictors of MHT (p=0,002, p=0,002, p=0,032, p=0,02, respectively). Trigliseride levels were significantly higher in MHT patients (p=0.02) Following echocardiographic evaluation of MHT patients were significantly higher: end-diastolic volüme, end-systolic volüme, and left ventricular mass(p=0,01, p=0,004, and p=0,02, respectively). Exercise stres testing showed that SBP levels at stage 3 and peak exercise levels are significantly elevated in MHT patients compared to normotensive patients (p=0,001 andp