Prehipertansif hastalarda yaşam tarzı değişikliği ve hipertansiyonu durdurmaya yönelik diyetin (DASH) etkisinin belirlenmesi
Determine the effect of the life style modifications and dietary approaches to stop hypertension (DASH) eating plan in patients with prehypertension
  1. Tez No: 471387
  2. Yazar: HALE AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma; prehipertansif hastalarda yaşam tarzı değişikliklerinin ve DASH beslenme planının kan basıncına olan etkisinin belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Araştırma; Antalya' da bir Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran 20-64 yaş arası prehipertansiyon (1 haftalık kan basıncı izlemi sonucunda sistolik kan basıncı değerleri 120-139 mm Hg ve diastolik kan basıncı değerleri 80-89 mm Hg olan) tanısı almış, gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 32 birey (24 kadın, 8 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Böbrek hastalığı olan, gebe ve emziklilik döneminde olan, kanser tanısı almış, vitamin/mineral desteği alan, haftada 150 dk'dan daha fazla fiziksel aktivite yapan bireyler çalışmaya alınmamıştır. Katılımcılar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. 1. gruba (n=10) sadece sözel olarak yaşam tarzı değişiklik önerilerine ilişkin eğitim verilmiştir, 2. gruba (n=10) DASH diyeti verilmiştir, 3. gruba (n=12) ise DASH diyeti ile birlikte yaşam tarzı değişiklikleri önerilmiştir ve tüm katılımcılar 2 ay süresince takip edilmiştir. Araştırmaya katılan tüm bireylerin kan basıncı ölçümleri 1. ay ve 2. ay sonunda tekrarlanmıştır. Biyokimyasal bulgulardan açlık kan glikozu, düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol, trigliserit (TG), kan üre azotu (BUN), kreatinin, alanin amintransferz (ALT), aspartat amintransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), sodyum, potasyum, kalsiyum ve hematolojik değerler ise araştırmanın başlangıcında ve 2. ay sonunda alınmıştır. Çalışmada hastalara; kişisel özellikleri, yaşam tarzı alışkanlıkları ve hastalıklarına ilişkin bilgileri saptamak amacıyla anket formu uygulanmıştır. 24 saatlik besin tüketim formu araştırmanın başlangıcında, 1. ay sonunda ve 2. ay sonunda toplam 3 kez 3 günlük (2 günü hafta içi, 1 günü hafta sonu olarak) alınmıştır. Hastaların antropometrik ölçümleri alınmış, vücut bileşimleri ve fiziksel aktivite düzeyleri bulunmuştur. Çalışmada; hastaların yaş ortalaması 39.4±9.40 yıl olarak belirlenmiştir. Hastaların % 40.6'sında kalp damar hastalıkları, % 84.3' ünün ailesinde hipertansiyon görüldüğü belirlenmiştir. Hastaların % 28.2'sinin sigara içtiği; % 62.5'inin ise alkol tükettiği saptanmıştır. Araştırmaya katılan hastaların başlangıçtaki Beden Kütle İndeksi (BKİ) medyan değerlerinin 29.05(26.2-32.05) kg/m2, yağ oranı medyan değerinin ise % 35.35(29.9-40.35) olduğu belirlenmiştir. DASH diyeti önerilen grupta yer alan kadın katılımcıların 1.ay ve 2.aydaki sistolik kan basıncı (SKB) ölçümlerinin başlangıçtaki ölçümlere göre anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effect of life style modifications and DASH eating plan in patients with prehypertension. The study was conducted on 32 patients (24 females, 8 males) between the ages of 20-64 who were applied to 'Atatürk State Hospital, The Department of Internal Medicine' and diagnosed with prehypertension(defined as systolic blood pressure (SBP) 120 to 139 or diastolic BP (DBP) 80 to 89 mm Hg, based on over a week measurement.). Patients with kidney disease, diagnosed with cancer, who takes vitamin/mineral supplementation, exercise regularly (more than 150 minutes in a week) breastfeeding mothers and pregnants were not included in this study. For 8 weeks participants were randomly assigned to 3 groups; 1)advice only, 2) DASH eating pattern alone and 3) DASH eating pattern combined with life style modifications. Blood pressure measurements were repeated in the 4th and the 8th weeks. The serum values of the following biochemical parameters were determined: fasting blood glucose, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, hematological parameters, potassium, sodium, calcium, BUN(blood urea nitrogen), creatinine, alanine aminotransferase, aspartat aminotransferase, alkaline phosphatase. A questionnaire was applied to patients including demographic, life style and disease characteristics of the patients. Information about the nutritional status of the patients was gained through the 24-hour dietary food record questionnaire. Anthropometric measurements and body compositions of the patients were carried out and their physical activity levels were determined. The average age of the patients was found to be 39.4±9.40 years. The 40.6% of the patients had cardiovascular disease. The 84.3% of the parents had hypertension. The % 28.2 of the patients found to be smokers and %62.5 of the patients were consuming alcohol. The median value of the Body Mass Indexes (BMI) of the male and female patients were 29.05(26.2-32.05) kg/m2, and the median value of the body fat percentages of the patients were %35.35(29.9-40.35) at the beginning of this research. At the beginning of the research, it' s found that the median value of men's sistolic and diastolic blood pressure was 130(125-135)mmHg and 85(82.5-85)mmHg; and the median value of women's sistolic and diastolic blood pressure was 130(127.5-135)mmHg and 80(80-85)mmHg, respectively.