Migrenli hastalarda çizgili patternlerin görsel uyarılmış potansiyeller üzerine etkisi
Visual evoked potentials in migraine patients pattern on the effect of striped
- Tez No: 376780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada; Migrenli hastalarda çizgili patternlerin Görsel Uyarılmış Potansiyeller üzerine etkisi araştırılması amaçlanmıştır. Genel Nöroloji veya Baş Ağrısı Polikliniğine başvuran, ICHD-II kriterlerine göre migren tanısı alan, 18-50 yaş aralığında yer alan 50 olgu anket formu düzenlenerek guruplara ayrıldı. Olgulara standart koşullarda ve 1 dakika izletilen yüksek kontraslı resim sonrası VEP kayıtlaması yapıldı. Önce sol göz daha sonra sağ göz stimüle edilerek yapılan bu kayıtlamalatın P100 latansları değerlendirildi. 1-Atakları büyük oranda çift taraflı olan hastalar, 2-Atak sırasında odanın ışığını kapatan hastalar, 3-Atak sırasında odanın perdesini kapatan hastalar, 4-İnteriktal dönemde de fotofobisi olan hastalar, 5-Parlak ışık ya da aşırı aydınlık ortamda atakları tetiklenen hastaların sol gözde P 100 latanslarında uzama tespit edildi. Sonuç olarak P100 latans uzaması interiktal dönemde de fotofobi yakınması olan hastaların ışığa ve yüksek kontrastlı çizgili patternlere bakmaktan neden diğerlerine göre daha fazla rahatsızlık duyduklarını açıklayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; Striped Patterns investigate the effect visual evoked potentials of the study aimed in patients with migraine. Admitted to General Neurology and Headache Clinic, According to the ICHD-II criteria with the diagnosis of migraine, between the ages of 18-50, Created 50 cases questionnaire and were separated into groups. VEP were performed registered for patients at standard conditions and after high a contrast image. First right eye then left eye were stimulated and P100 latencies were evaluated. 1- Episodes mostly double-sided on patients, 2- Patients want to turn off the room light during an episodes, 3- patients want to close the curtains of the room during an episodes, 4- The photo-phobic patients in during the interictal, 5- In bright light or extremely bright conditions triggered episodes of patients increased latency of P 100 was detected in the left eye. As a result interictal P100 latency can explain look at striped pattern of light and high-contrast in patients suffering from photophobia cause of the discomfort more than others