Prostat kanserli hastalarda ; gleason skoru , kemik metastazı ve PSA değeri arasındaki ilişkinin retrospektif olarak incelenmesi
In patients with prostate cancer of relationship gleason score,psa value and the between bone scintigraphy
  1. Tez No: 376784
  2. Yazar: TALİP GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY KARALEZLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: prostat kanserli hastalarda PSA değeri , gleason skoru ve kemik sintigrafisi arasındaki ilişkinin retrospektif olarak araştırılması MATERYAL METOD: Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, Üroloji Klıniğinde 2006-2013 yılları arasında anormal parmakla rektal muayene bulgusu ve serum PSA yüksekliği nedeniyle TRUS eşliğinde 12 kadran biopsi alınıp, Prostat Adenokarsinomu tanısı alan 50 yaşından büyük 303 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar; serum PSA değerine göre 5 gruba ayrıldı. 1. Grup PSA değeri 10 ng/dlt den küçük olanlar, 2. Grup 10-20 ng/dlt arası, 3. Grup 20- 50 ng/dlt arası, 4. Grup 50-100 mg/dlt arası, 5. Grup ise 100 ng/dlt'den büyük olan hastalardan oluşmaktaydı. Hastalar; Gleason Skoruna göre 3 gruba ayrıldı. 1. Grup Gleason Skoru 5' ten küçük olanlar, 2. Grup gleson skoru 5 ile 7 arasında olanlar, 3.grup gleason skoru 7'den büyük olan hastalardan oluşmaktaydı. . Hastalar kemik metastazı açısından 2 gruba ayrıldı. 1. Grup kemik metastazı olmayanlar, 2. Grup kemik metastazı olanlardan oluşmaktaydı SONUÇ: Gleason Skoruna göre oluşturulan üç grup arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In patients with prostate cancer PSA, Gleason score and retrospective investigation of the relationship between bone scintigraphy MATERYAL METHOD: Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty, Department of Urology in the years 2006‐2013 between the abnormal digital rectal examination and serum PSA elevation due to the TRUS‐guided 12 quadrant biopsy taken, and prostate adenocarcinoma diagnosed 50 years or older 303 patients were included in the study . Patients; were divided into 5 groups according to serum PSA values. Group 1 PSA value of 10 ng / dl from the little ones, Group 2 10‐20 ng / dl, between Group 3 20 ‐ 50 ng / dl, between Group 4 50‐100 mg / dl, between Group 5 and 100 ng / dl consisted of patients with greater than 100 ng / dl. Patients; were divided into 3 groups according to Gleason scores. . Patients were divided into 2 groups for bone metastasis. RESULTS: Gleason scores between the three groups formed by the statistically significant difference was found. Gleason score is increasing with increasing rate of bone metastases. Serum PSA levels in prostate cancer bone metastasis with increasing ratio increases