Prostat kanserli hastalarda kemik metastazlarının saptanmasında Ga-68 PSMA PET/BT ile kemik sintigrafisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of Ga-68 PSMA PET/CT and bone scintigraphy in the detection of bone metastases in patients with prostate cancer
  1. Tez No: 612044
  2. Yazar: ÖMER ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ KARYAĞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
AMAÇ: Ga-68 PSMA PET/BT'nin lenf nodu evrelemesi ve lokal rekürrens bulgusu açısından yüksek klinik değeri olduğu gösterilmiştir. Ga-68 PSMA PET/BT'nin kemik metastazlarının tespitinde tek başına veya TVKS ile beraber kullanımı konusunda henüz kesin bir klinik yaklaşım yoktur. Bu çalışmada, PCa hastalarının evrelemesinde ve yeniden evrelemesinde TVKS ve Ga-68 PSMA PET/BT'nin tanısal etkinliklerini retrospektif olarak karşılaştırarak, Ga-68 PSMA PET/BT'nin kemik metastazlarını saptamada, TVKS'nin yerini alıp alamayacağını araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz Nükleer Tıp Kliniği'ne Ga-68 PSMA PET/BT ve TVKS görüntülemesi için yönlendirilmiş olan ve prostat biyopsisi ile histopatolojik olarak kanıtlanmış PCa tanısı olan toplam 93 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Ga-68 PSMA PET/BT ve TVKS görüntülemenin etkinliği hasta bazlı, lezyon bazlı ve bölge bazlı olarak karşılaştırıldı. Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemede kemik metastazlarının morfolojik ve metabolik parametrelerine ek olarak metastaz varlığı ve hastaların serum PSA, Gleason skor, yaş arasındaki ilişkiler incelendi. BULGULAR: 93 hastanın 26'sında kemik metastazı saptandı. Bir hastanın kemik metastazları Ga-68 PSMA PET/BT değerlendirmelerinde negatif olarak saptanırken, 25 hastanın pozitif olarak saptanmıştır. Kemik metastazı pozitif saptanan 26 olgunun 7'si TVKS değerlendirmelerinde negatif olarak saptanırken, 19'u pozitif olarak saptanmıştır. Ga-68 PSMA PET/BT'nin kemik metastazı tespitinde hasta bazlı duyarlılık %96,15; özgüllük %89,55 ve doğruluk %91,40 olarak saptanmıştır. PCa hastalarında kemik metastazı varlığının değerlendirilmesinde TVKS'nin hasta bazlı duyarlılığı %73,08; özgüllüğü %65,67 ve doğruluğu %67,74 olarak saptanmıştır. SONUÇ: Ga-68 PSMA PET/BT görüntüleme, PCa hastalarında kemik metastazlarının tespitinde TVKS'ye göre yüksek tanısal etkinliğe sahip olup potansiyel olarak bu hasta grubunda TVKS kullanım endikasyonunu önemli ölçüde sınırlandıracaktır. ANAHTAR KELİMELER: Ga-68 PSMA PET/BT, kemik metastazı, kemik sintigrafisi, prostat kanseri, PSMA
Özet (Çeviri)
AIM: Ga-68 PSMA PET/CT has been shown to have high clinical value in terms of lymph node staging and local recurrence. There is no clear clinical approach to the use of Ga-68 PSMA PET/CT alone or in combination with whole body bone scan (WBS) for the detection of bone metastases. In this study, we retrospectively compared the diagnostic accuracy of WBS and Ga-68 PSMA PET/CT in the staging and restaging of prostate cancer (PCa) patients and we investigated whether Ga-68 PSMA PET/CT can replace WBS in the detecting bone metastases. MATERIALS AND METHODS: Total of 93 patients who were referred to the Nuclear Medicine Clinic of our hospital for Ga-68 PSMA PET/CT and WBS imaging and diagnosed with PCa histopathologically confirmed by prostate biopsy were retrospectively evaluated. The accuracy of Ga-68 PSMA PET/CT and WBS imaging was compared between patient-based, lesion-based and site-based. In addition to the morphological and metabolic parameters of bone metastases in Ga-68 PSMA PET/CT imaging, the presence of metastasis and the relationship between serum PSA, Gleason score, and age were examined. RESULTS: Bone metastasis was detected in 26 of 93 patients. One patient's bone metastases were found to be negative in Ga-68 PSMA PET/CT evaluations and 25 patients were positive. Of the 26 cases with positive bone metastases, 7 were found to be negative in WBS evaluations and 19 were positive. Patient-based sensitivity of Ga-68 PSMA PET/CT for bone metastasis detection was 96.15%; specificity was 89.55% and accuracy was 91.40%. In the evaluation of the presence of bone metastasis in PCa patients, patient-based sensitivity of WBS was 73.08%; specificity was 65.67% and accuracy was 67.74%. CONCLUSION: Ga-68 PSMA PET/CT imaging has a high diagnostic efficacy in detecting bone metastases in PCa patients compared to WBS, potentially limiting the indication for WBS use in this patient group. KEYWORDS: bone metastasis, bone scintigraphy, Ga-68 PSMA PET/CT, prostate cancer, PSMA