Temporomandibular rahatsızlıklarda transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonunun klinik ve yaşam kalitesi üzerine etkinliği
Effectiveness of trancutaneous electrical nerve stimulation on clinical signs and life quality in temporomandibular disorders
  1. Tez No: 376785
  2. Yazar: TAYFUN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada temporomandibular rahatsızlıklarda (TMR) konservatif tedavi yöntemlerinden olan transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS) klinik ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: bu çalışma prospektif-kontrollü çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya Nisan 2011 - Mayıs 2013 döneminde, fakültemiz polikliniklerine çenede ağrı, kısıtlılık, çeneden ses gelmesi gibi şikayetlerle başvuran, yapılan klinik değerlendirme sonucunda TMR tanısı konulan 40 hasta alındı. Hastalar tedavi ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı ve değerlendirildi. Her iki gruptaki hastalara; dilin ve mandibulanın istirahat pozisyonu ve parafonksiyonel alışkanlıklar açısından bilgilendirme yapıldı ve ev egzersiz programı verildi. Yine her iki gruba medikal tedavi olarak nonsteroid anti-inflamatuarlar ve miyorelaksanlar verildi. Tedavi grubuna ek olarak TENS tedavisi uygulandı. TENS tedavisi 2 hafta süreyle toplam 10 seans (5 seans/hafta) uygulandı. Atım süresi 200 mikrosaniye, frekansı 100 Hertz, amplitüdü hastanın parestezi hissedeceği dozda ayarlandı. Hastalar tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve 12.hafta kontrolde VAS (Vizüel Analog Skala), modifiye Helkimo indeksi, çene eklem hareket açıklıkları ölçümü, spesifik yaşam kalitesi değerlendirme sorgulaması, SF-36 (The MOS 36-item short-form health survey) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da fonksiyon sırasında VAS, çene eklem hareket açıklıkları(protrüzyon, lateral hareketler), modifiye Helkimo indeksi, spesifik yaşam kalitesi değerlendirmesi alt parametrelerinden çiğnemede zorluk derecesi, SF-36 alt parametrelerinden sosyal fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı ve enerji skorlarında tedavi sonrasında ve 12. hafta kontrolde istatiksel olarak anlamlı düzelme tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaulate the efficacy of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) on symptoms and life quality for temporomandibular disorders (TMD). Materials-Methods: This study was designed as prospective-controlled trial. Study was carried out in April 2011-May 2013 period. We included 40 TMD patients who complain about pain, limited mandibular movement and joint sound. TMD diagnosis was confirmed by clinical evaluation. Patients were assigned in two groups of 20 patients each. Both group of patients were informed about parafunctional habits and mandible-tongue rest position. Control group received medical treatment and home-based exercises program. Treatment group recieved TENS treatment in addition. TENS treatment applied ten sessions (five sessions/week). The frequency was set to 100 Hz and the pulse width to 0.20 msec. The stimulus intensity (mA) was adjusted by the patient to maintain a continous sensation and tolerance. Evaluations of patients were performed before and after treatment and at the 12'th week follow up. VAS (Visual Analogue Scale), modified Helkimo index, mandibular range of motion, spesific life quality assesment questionnare and SF-36 (short form-36) were used in evaluations.