Verongia Aerophoba' nın sekonder metabolitlerinin analizleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 37679
  2. Yazar: ZEYNEP AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT İMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Biz bu çalışmada taze ve kurutulmuş Verongia aerophoba ' nın metanoi, etanol ve aseton ile ekstraksiyonun- da çözücülerin metabolitler üzerine olan etkilerini in celedik. Taze süngerin üç ekstresinin kroma togramlarmda, etanol ekstresinin dienon ve onun dietil ketalini, meta noi ekstresinin dienon ve dimetil ketalini, aseton eks tresinin ise sadece dienon içerdiği ye bunların ketal lerini içermediği saptandı. Kuru süngerin her üç ekstresinden tamamen aynı kromatogramlâr, elde edildi. Bunlar az miktarlarda di enon içermekte fakat bunun ketallerini içermemektedir. Kuru süngerin aseton ekstresinden bir ana metabo- lit elde edildiı ve 360 MHz H-NMR-spektroskopisi yardı mıyla bunu büyük olasılıkla fistularin-3 ün bir izomeri olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we have examined the solvent effect on Verongia aerophoba metabolites when methanol, ethanol and acetone have used to extractions. The chromatograms of different extracts of wet sponges showed that ethanol extract contain dienon and it dietilketal, methanol extract dienon ant it's dimetllketal and the acetone extract contain only dienon but not the ketals. The chrmatograms of the dried sponge extracts with three solvents were found similiar they contain only small amounts of dienone but no ketals. We have also isolated a major metabolite from the acetone extracts of the dried sponge material. It's structure was established as a isomers of isofistularin-3 by means of 360 MHz H-NMR spectra.