Serum albumin ve globulin franksiyonlarındaki lipoproteinlere bağlı kolesterol düzeylerinin belirtimi
- Tez No: 37680
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT BABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
DZET. Çalışmamızda, yarı doymuş ve duymuş amonyum sülfat konsantrasyon larında albumin ve globulin fraksiyonlarının birbirinden kesin olarak ay rılıp ayrılamayacağını ve amonyum sülfat varlığının Libermann-Burchard yön temiyle kolesterol miktar belirtimini etkileyip etkilemeyeceğini araştır mak istedik. Hastalardan elde ettiğimiz serumlarda, doğrudan kolesterol miktar belirtimi yaptık. Aynı hastanın serumunda, amonyun. sülfatla ayırdığımız albumin ve globulin fraksiyonlarında, dializsiz ve dializli kolesterol miktar belirtimi yaptık. Dializli deneylerde elde edilen albumin ve ala^ bulin fraksiyonlarında liyofilizasyon işleminden sonra elektroforez yap tık. Bu çalışmamızda; yarı doymuş amonyum sülfat konsantrasyonu ile se rumun içerdiği tüm globulinlerin çöktürülemediğini, geri kalan globulin- lerin doymuş amonyum sülfat konsantrasyonunda albumin ile birlikte çök- türüldüklerini ve ortamda amonyum sülfat bulunmasının Libermann-Burchard yöntemiyle kolesterol miktar belirtimini etkilemediğini saptadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we tried to investigate that whether albumin and globulin fractions could be separated with each other within saturated and half saturated ammonium sulphate concentrations, and whether the presence of ammonium sulphate in Libermann-Burchard procedure effects the determination of cholesterol or not. We determined the cholesterol quantity with the serums the patients. Also we studied the amount of cholesterol with and without dialysis within the albumin and globulin fractions that we made the separation with the ammonium sulphate within dialised samples after lyophilizatiDn we studied electrophoresis with in albumin and globulin fractions. In this study we saw that; All of the serum globulins could not be precipitated with half saturated ammonium sulphate and the rest of the globulins precipitated with albumin within the saturated ammonium sulphate concentrations. We also saw that the presence of ammonium sulpha te didn't effect the determination of cholesterol quantity by Libermann- Burchard method.