Yaşlanma ve testosteron'un aorta'daki anjiogenik etkisi
Angiogenic effects of testosterone and aging in the aorta
- Tez No: 376806
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DABANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Damarlaşma (anjiogenezis), fizyolojik olarak önceden var olan kan damarlarından yeni damarların gelişmesi olarak tanımlanmaktadır. Doku ve organlarda damarlaşmayı (anjiogenezis) uyaran protein yapısında, anjiogenik faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin sentezi ve uyarımını sağlayan birçok etken sayılabilir. Testosteron hormonunun anjiogenezise olan etkisiyle ilgili az sayıda ve kısıtlı çapta çalışmaya rastlanılmıştır. Angiogenezisi uyaran ya da artıran etmenlerin yanı sıra bu sürecin yaşa bağlı değişimi de söz konusudur. Yaşın ilerlemesiyle anjiogenezin geciktiği ya da değişikliğe uğradığı tespit edilmiştir. Bu iki farklı etkenin yani yaş ve testosteron hormonunun birlikte angiogenezisi memelilerde nasıl etkilediğine dair hiçbir literatür bilgiye ulaşılamamıştır. Bu projedeki amaç; farelerde testosteron hormonunun yaşa bağlı olarak aorta'daki anjiogenik etkisinin moleküler ve histolojik yöntemlerle belirlenmesidir.Bu amaçla gonadektomi yapılan farelere ve testosteron tedavisi uygulanmış olanların farelerin aorta thoracica'sından alınan örneklerdeintima, media ve adventisya katmanlarının kalınlığı ile damar lümenin iç çapı ölçülmüştür. Alınan doku örneklerinin bir kısmından RT PCR ile anjiogenik faktörlerden vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) ekspresyonu kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilmiştir.Yaşlı erkek hayvanlarda androjenlerin eksikliği aorta thoracica'nın lümen çapında bir genişlemeye neden olduğu gözlenmiştir. Cinsiyet hormonlarındaki bu eksikliğin her iki cinste de VEFG miktarında bir azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Bu hayvanlara dışarıdan testosteron hormonu verilmesiyle dişilerde iç lümen çapında genişleme saptanmıştır. Hormon takviyesiyle VEFG miktarında erkeklerde artış gözlenirken, dişilerde azalma saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is a physiological processin volving the growth of new blood vessels from pre-existing vessels. Angiogenic factors, found in a lot of organsand tissues, are made of protein sand stimulate angiogenesis. There are many factors forin crease of synthesisor stimulation of angiogenic agents. There are few and limited studies about the effect of testosterone on angiogenesis. In addition to the factors mentioned above angiogenesis is also affected by the age. It is now known that the interruption and changes in angiogenesis by aging play as a major factor. There is noliterature about how aging and testosterone hormone affect the angiogenesis in mammalian. The purpose of this project is determination the angiogenic effect of testosterone hormone depending on the age in mice aorta by molecular and histological methods. Forthis; intima, media and adventitial ayerthick ness and the innerdiameter of thoracic aorta in gonadectomized and testosterone treatment appliedtomice was measured. Additionally, expression of the angiogenic factor, vascular endothelial growth factor (VEGF), was assessed qualitatively and quantitatively by RT PCR. Androgen deficiencyto cause an expansion in lumendiameterof aorta thoracica were observed in maleaged animals. This lack of sex hormones in both sexes are also cause a reduction in the amount of VEGF, respectively. Administering testosterone to female the innerlumen diameter expansion was determined. With hormon esupplements, increase in the amount of VEGF was observed in male, the decline was noted in females.