Ehrlichia canis ve anaplasma phagocytophilum ile infekte köpeklerde trombosit indeksleri; plateletkrit, ortalama trombosit hacmi ve trombosit dağılım genişliği.
Thrombocyte indices; plateletcrite, mean platelet volume and platelet distribution width in dogs infected with ehrlichia canis and anaplasma phagocytophilum.
  1. Tez No: 376811
  2. Yazar: FUNDA ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Hematology, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada E. canis ve/veya A. phagocytophilum ile doğal infekte 51 köpekte trombosit sayısında ki değişiklikler ve trombosit belirteçleri araştırıldı. Elde edilen sonuçlar kontrol grubuda ki 20 sağlıklı köpeğe ait verilerle karşılaştırıldı. Tam kan sayımı ve trombosit belirteçleri Abacus Junior kan sayım cihazında ölçüldü.E. canis ve/veya A. phagocytophilum ile infekte köpeklerde burun akıntısı, iştahta azalma, kilo kaybı, kene enfestasyonu ve lenfadenopatinin baskın klinik bulgular olduğu ve sağlıklı köpeklerin bulunduğu kontrol grubuna oranla p?0,01 düzeyinde anlamlılık arz ettiği tespit edildi.II. (A. phagocytophilum), III. (E. canis+ A. phagocytophilum) ve IV. (E.canis) gruplarda ortalama PLT değerleri (sırasıyla 159,6±63,5, 142,3±44,3, 148,7±33,5) kontrol grubuna (370,4±28,6) göre anlamlı derecede daha düşüktü (p?0,01).II., III. ve IV. gruplarda ortalama PCT (sırasıyla 0,1530±0,590, 0,1531±0,0441, 0,1450±0,314) kontrol grubuna (0,3695±0,0283) göre kıyasla anlamlı derecede azalmıştı (p?0,01).PLT ile PCT arasında II., III. ve IV. gruplarda pozitif yönde istatistiksel olarak belirgin (p?0,01), (sırasıyla r= 0,988, 0,990 ve 0,981) korelasyon bulundu.Sonuç olarak çalışmamızdan elde edilen verilere bakıldığında E. canis ve/veya A. phagocytophilum ile infekte köpeklerde anemi ve\veya trombositopeninin irdelenmesinde RBC ve PLT belirteçlerinin birlikte ele alınmasının faydalı olabileceği söylenebilir. İnfekte köpeklerde ortalama PLT ve PCT' nin kontrol grubuna göre anlamlı derecede (p?0,01) değişiklik gösterdiği ve anılan her 2 parametre arasında pozitif yönlü anlamlı bir korelasyon (p?0,01) olduğu, MPV ve PDWc'deki değişikliklerin önem arz etmediği görüldü. Bu bulgular ışığında söz konusu etkenlerle infekte köpeklerde PLT ve PCT değerlerinin diyagnoz ve muhtemelen monitorizasyon ile prognoz açısından elverişli parametreler olarak kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study alterations in trombocyte numbers and trombocyte indices were investigated in 51 dogs naturally infected with E. canis and/or A. phagocytophilum. Achieved results were compared to those of 20 healty dogs comprising control group. Complete blood count and trombocyte indices were analyzed in Abacus Junior cell counter.The predominant findings in dogs infected with E. canis and/or A. phagocytophilum were nasal discharge, decreased appatie, weight loss, tick infestation and lymphadenopathy and those aforementioned signs showed statistical differences (p?0,01) in conrast to healty dogs involved in control group.Mean PLT counts were significantly decreased in II. (A. phagocytophilum), III. (E. canis+ A. phagocytophilum) and IV. (E. canis) groups (159,6±63,5, 142,3±44,3, 148,7±33,5, respectively) in comprasion to control group (370,4±28,6) (p?0,01).Mean PCT values in groups II., III. and IV. (0,1530±0,590, 0,1531±0,0441, 0,1450±0,314, respectively) were significantly decreased in contrast to control group (0,3695±0,0283) (p?0,01).Between PLT and PCT values, statistically significant positive correlation (p?0,01) (r=0,988, 0,990 ve 0,981, respectively ) was evident among groups II., III. and IV.In conclusion, regarding to the data achieved from the present study, it may be suggested that in dogs infected with E. canis and/or A. phagocytophilum, RBC and PLT indices should interpreted along, in an attempt to scrutinize anemia and/or trombocytopenia. Infected dogs showed significant alterations (p?0,01) among mean PLT and PCT values and a positive correlation was evident between those 2 parameters (p?0,01), where as alterations on mean MPV and PDWc were not statistically significant.Finally it was suggested that according to the aforimentioned results, PLT and PCT values may be used as valuable parameters for diagnosis and probably for monitorization and prognosis in infected dogs with mentioned agents.