Sütçü düvelerde meloxicam'ın suni tohumlama sonrası farklı uygulamalarının ve dozlarının gebelik oranına etkileri
Effects of different treatments and doses of meloxicam after i̇nsemination pregnancy rate at dairy heifers
- Tez No: 376812
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, siklusun 15 – 17. günlerinde Non Steroid Antienflamatuar ilaç olan meloksikamın yarı dozda kullanımı ile uzun yarılanma süresinin PGF2α salınımını baskılanması ve COX-2 enzimimin uzun süre inhibisyonu neticesi oluşan olumsuz etkiyi de ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Çalışmada, 15-16 aylık yaşta, toplam 75 adet Holştayn ırkı düve kullanıldı. Düvelere, senkronizasyon amacıyla doğal PGF2α enjeksiyonu uygulandı. Enjeksiyon sonrasında klinik östrus gösteren düveler tohumlandı. Hayvanlar eşit 3 gruba ayrıldı. Gruplar, sırasıyla tek doz Meloksikam uygulanan grup (n=25), iki doz Meloksikam uygulanan grup (n=25) ve kontrol grubu (n=25) olarak adlandırıldı. Birinci çalışma grubundaki hayvanlara tohumlama sonrası 15. gün 0.25 mg/kg tek doz Meloksikam; derialtı olarak uygulandı. İkinci çalışma grubundaki hayvanlara ise 15 ve 16. günlerde 12 saat arayla 0.125 mg/kg iki doz Meloksikam derialtı yolla verildi. Tohumlamalardan sonraki 35-45. günlerde yapılan gebelik muayenelerinde, tek doz meloksikam grubunda, birinci çalışma grubunda 15, ikinci çalışma grubunda 16 ve kontrol grubunda ise 15'inde gebelik tespit edildi. Gruplar arası gebelik yüzdeleri sırasıyla %60, %64 ve %60 olarak tespit edildi. Gebelik oranları arasında istatistiki fark belirlenmedi (p > 0.05). Meloksikamın tek doz uygulandığı gruptaki hayvanların 10. gün kan P4 düzeylerinin ortalama 3,32 ± 1,47 ng/ml, iki doz meloksikam grubunda ortalama 3,20 ± 1,20 ng/ml, kontrol grubunda ise ortalama 3,53 ± 2,15 ng/ml olduğu belirlendi. Onuncu gün serum P4 konsantrasyonlarında gruplar arası istatiksel bir farkın olmadığı (p > 0.05) tespit edildi. On beşinci gündeki serum P4 konsantrasyonlarının sırasıyla 3,22 ± 1,40 ng/ml, 3,17 ± 1,71 ng/ml ve 3,41 ± 2,09 ng/ml olduğu ve gruplar arası istatistiksel fark olmadığı belirlendi. Gruplarda bulunan hayvanların 20. gün serum P4 seviyelerinin sırasıyla 2,80 ± 0,90 ng/ml, 3,10 ± 2,02 ng/ml ve 3,41 ± 1,56 ng/ml olduğu ve grup ortalamaları arasında istatistiksel olarak farklılık olmamakla birlikte, kontrol grubunda bulunan hayvanların uygulama gruplarına göre P4 konsantrasyonlarının yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak; 15. gün yarı dozda tek veya iki enjeksiyon olarak uygulanan meloksikamın gebelik oranı üzerine olumlu bir etkisinin olmadığı, P4 düzeylerinde ise istatistiki olarak önemli bulunmasa da azaltıcı etkisi olabileceği gözlendi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to eliminating of negative effect following suppressing PGF2α and long-term inhibition of COX-2 enzymes by using of half dosage -non-steroidal anti-inflammatory drug meloxicam at 15 – 17th day of the cycle. A total of 75 Holstein heifers aged between 15-16 months were used in the study. Natural PGF2α were injected to the heifers for oestrus synchronising. After injections, the heifers showed clinical eostrus behavious were inseminated artificially. Animals were grouped as in 3 equal groups. The groups were meloxicam with single dossage (n=25), with two dossages (n=25) and control group (n=25), respectively. In the first study group, animals were received as single meloxicam injection 0.25 mg/kg at 15th day post insemination. In second group, they were received meloxicam injections 0,125 mg/kg at 15th and 16th days post insemination subcutaneously. During pregnancy diagnosis examinations between 35 and 45 days after inseminations, pregnancies were recorded in 15 heifers in first study group, 16 heifers in second study group and 15 heifers in control group. Pregnancy rates in study groups were determined as 60%, 64% and 60%, respectively. No significant differences in pregnancy rate of groups were determined (p > 0.05). The mean blood P4 concentrations at 10th day were 3.32 ± 1.47 ng/ml, 3,20 ± 1,20 ng/ml and 3,53 ± 2,15 ng/ml in the animals of single dose-meloxicam, two dose-meloxicam and control groups, respectively. There was no statistical differences in the mean blood P4 concentrations at 10th day among the groups (p > 0.05). The mean blood serum P4 concentrations at 15th day were detected as 3.22 ± 1.40 ng/ml, 3.17 ± 1.71 ng/ml and 3.41 ± 2.09 ng/ml in the study groups, respectively and there was no statistical differences in the mean blood P4 concentrations (p > 0,05). At day of 20th, P4 concentrations of animals in each group were 2.80 ± 0.90 ng/ml, 3.10 ± 2.02 ng/ml and 3.41 ± 1.56 ng/ml and there was no statistical difference between mean P4 values of each group, however P4 concentrations in control group animals were higher than both meloxicam groups. As a result, it was determined that both meloxicam applications on day 15 has no positive effects on pregnancy rates, and also possible non-significantly decreasing effects on the progesterone levels.