Gebelikte eşlerin cinsel yaşamı ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
The sexual life of partners in pregnancy and examine of affecting factors
- Tez No: 376810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma gebelikte eşlerin cinsel yaşamının ve etkileyen etmenlerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Kesitsel tipteki araştırmanın örneklemini 15.06.11–15.09.11 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Antenatal Bakım Polikliniği'ne başvuran gebeler ve eşleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 105 çift katılmaya gönüllü olmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve kadın ve erkek için ayrı ayrı oluşturulan anket formları ve Api ve ark (1997) tarafından geçerlik ve güvenilirliği yapılan libido skorlama sistemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler(sayı, yüzde, aritmetik ortalama), libido skorları ile tanıtıcı özelliklerde ve libido skorları ile cinselliğe ilişkin bilgi ve görüşlerin incelenmesinde varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Ayrıca varyans analizleri sonucunda, gruplar arası fark olduğu durumda, farklılığın hangi gruptan kaynaklı olduğunu test etmek için post-hoc istatistik testi kullanılmıştır. Araştırma için gerekli etik kurul izini Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Danışma Komisyonu'ndan alınmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 25,45±4,51, erkeklerin yaş ortalaması 27,32±5,12'dir. Araştırmaya katılan kadınların %44,8'i ilkokul mezunu iken, %1,9'u yüksek lisans ve doktora mezunu, erkeklerin %43,8'i ilkokul mezunu, %1'i ise yüksek lisans mezunudur. Araştırmaya katılan kadınların %80'i ev hanımı, erkeklerin %42,9'u işçidir. Çiftlerin evlilik süresi ortalaması 10,82±6,82'dir. Araştırmaya katılan çiftlerin %20'sinin ailesi dışında sürekli olarak birlikte yaşadığı birileri var iken, %80'inin yoktur. Kadın katılımcıların %42,9'u gebelikte cinsel ilişkiyi güvenli bulmamakta iken, erkek katılımcıların %44,8'i gebelikte cinsel ilişkiyi güvenli bulmadıklarını ifade etmiştir. Çalışmada kadınların %8,6'sı gebelikten önce cinsel ilişkiden korkarken bu durum gebelikte %51,4'e yükselmiştir. Araştırmaya katılan kadınların %37,1'i, erkeklerin ise %36,2'si gebelikte cinsel yaşamla ilgili bilgi aldığını belirtmiştir. Gebelikte cinsel yaşamla ilgili bilgi alan kadınların %2,5'i erkeklerin ise hiçbiri hemşireden bilgi almıştır. Gebelik öncesi dönem için kadınların libido skor ortalamaları 4,43±1,41gebelik döneminde ise 2,86±1,70'dır. Kadınların gebelik öncesi dönemdeki libido skor ortalamaları ile gebelik dönemindeki libido skor ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Buna göre kadınların gebelik öncesi dönemdeki libido skor ortalamaları, gebelik dönemindeki libido skor ortalamalarından daha yüksektir. Gebelik öncesi dönem için erkeklerin libido skor ortalaması 6,35±1,68, gebelik döneminde ise 4,88±2,39'dir. Erkeklerin gebelik öncesi dönemdeki libido skor ortalamaları ile gebelik dönemindeki libido skor ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Erkeklerin gebelik öncesi dönemdeki libido skor ortalamaları gebelik dönemindeki libido skor ortalamalarından daha yüksektir. Gebelik dönemi için kadınların libido skor ortalamaları 2,86±1,70, erkeklerin libido skor ortalamaları 4,88±2,39'dir. Gebelik döneminde kadınlar ile erkeklerin libido skor ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Erkeklerin gebelik dönemi libido skor ortalamaları kadınların libido skor ortalamalarından daha yüksektir. Gebelikte çiftlerin libido skorları bakımından yaş, evlilik süreleri, eğitim, gebelikte cinsel ilişkiyi güvenli bulma, gebelikten önce cinsel istek duyma ve gebelikte cinsel istek duyma arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak gebelikte karşılaşılan cinsel değişimler hakkında danışmanlık hizmeti verilmeli ve bu konuda eğitim materyalleri hazırlanarak çiftler bilgilendirilmelidir. Gebelikte cinsel yaşamın nasıl olması gerektiği ve cinsel yaşamı nelerin etkilediği ile ilgili daha fazla araştırma gerekmektedir. Bunları belirlemeye yönelik hem hemşireler ve hem de diğer sağlık profesyonelleri tarafından konuyla ilgili araştırmalar yapılmalı, araştırmaların sonuçlarına göre doğru ve güvenilir bilgiye ulaşım sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research has been planned to examine the sexual life of partners and the factors affecting it in pregnancy. The pregnant women and their husbands who applied to Adnan Menderes University Faculty of Medicine Gynaecology and Obstetrics Department Antenatal Care Polyclinic between the dates 15.06.11 and 15.09.11 constitute the sample survey of this cross-sectional research. 105 couples were volunteer to participate in the research study. Research data is gathered with questionnaire forms improved by the researcher drawn up separately for the females and the males and with a libido scoring system whose validity and reliability tested by Api and Ark (1997). The analysis of the data was realised on the SPSS 22.0 packaged software. The variance analysis and t-test were used to analyze the descriptive statistics (number, percent and arithmetic average), libido scores with descriptive characteristics and libido scores with information and opinions about sexual life on the research. Moreover in the case that there is a difference between the variant analyzes results of the groups the post-hoc statistics test was used to test that the difference is resulted from which group. The research ethics committee approval was obtained from Adnan Menderes University Faculty of Medicine Advisory Commission on Clinical Researches. The average age of women who participated in the research is 25,45±4,51 and the average age of men is 27,32±5,12. 44,8% of the women who participated in the research are primary school graduate and 1,9% of them have master degree and doctorate, 43,8 % of the men are primary school graduate and 1% of them have master degree. 80% the women who participated in the research are housewives and 42,9 % of the men are labourers. The average of the marriage length of the couples is 10,82±6,82. 20 % of the couples who participated in the research have some people whom they have to live together with, 80 % do not have any one. 42,9% of the female participants stated that sexual intercourse was not safe during the pregnancy and 44,8% of the male participants stated that sexual intercourse was not safe during the pregnancy. 8,6% of the women in the research afraid of sexual intercourse before the pregnancy and this case hits 51,4% during the pregnancy. %37,1 of the female participants and 36,2 male participants stated that they got information on sex life during the pregnancy. 2,5% of the women who get information on sex life during the pregnancy, none of the men get information from nurses. The libido score averages of the women are 4,43±1,41 during the preconception period and 2,86±1,70 during the pregnancy period. A significant difference between the libido score averages of the women during the preconception and the libido score averages of the them during the pregnancy have been found out. Hereunder the libido score averages of the women during the preconception are higher than the libido score averages during the pregnancy. The libido score averages of the men during preconception period are 6,35±1,68 and during the pregnancy period are 4,88±2,39. A significant difference between the libido score averages of men during the preconception period and during the preconception period have been found out. The libido score averages of men during the preconception period are higher than the libido score averages during the pregnancy period. The libido score averages of the women are 2,86±1,70, the libido score averages of men are 4,88±2,39 during the pregnancy period. A significant difference between the libido score averages of men and women during the pregnancy have been found out. The libido score averages of the men during the pregnancy period are higher than the women's libido score averages. In terms of the couples' libido scores in the pregnancy, a significant difference between the age, duration of marriage, education, finding safe the sexual intercourse during pregnancy, the sexual desire before the pregnancy and the sexual desire in pregnancy have been found out. Consequently the consultancy services must be provided about the sex life changes in the pregnancy and education materials about this issue must be developed and couples must be informed. The further researches are needed about how should the sex life be and which factors affects the sex life in the pregnancy. In order to determine these, related researches should be done by nurses and other medical professionals and according to the results of those researches reaching to the valid and reliable information must be provided.