Siyah alaca sütçü düvelerde serum anti müllerin hormon (AMH) serum laktat, akut faz proteinleri, Pro/Anti-inflamatuar sitokin düzeyleri ile akut septik metritis oluşumu arasındaki ilişkilerin araştırılması
Evaluation of the relationships between levels of serum anti mülleri̇an hormon (AMH), serum lactate, acute phase protei̇ns, Pro/Anti-inflamatory cytoki̇nes levels with development of acute septic metritis in holstein dairy heifers
  1. Tez No: 877049
  2. Yazar: TALHA AVCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ NAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, holştayn ırkı düvelerde AMH, laktat, akut faz proteinleri (AFP), pro/anti-inflamatuar sitokinler gibi biyokimyasal parametrelerin kan serumu düzeyleri ile akut septik metritis (ASM) oluşumu arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca bu parametrelerin infertilitenin önemli bir nedeni olan metritislerin önceden belirlenmesinde erken tarama biyobelirteçleri olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak 11-13 aylık yaşında gebe olmayan 250 adet siyah alaca düveden AMH ölçümü için kan serumu örnekleri alındı ve düveler gebe bırakıldı, doğum öncesi 8. (DÖ-8) ve 4. (DÖ-4) haftalarda akut faz proteinleri, laktat ve pro/anti-inflamatuar sitokinleri belirlemek için kan serumu örnekleri toplandı. Postpartum (pp) ASM'li [Grup ASM (n=15)] ve sağlıklı [Grup K (n=15)] hayvanlar belirlenerek kan örnekleri alındı. Yapılan biyokimyasal analizler sonucu Grup ASM'nin AMH değerlerinin Grup K'ya göre daha düşük olduğu belirlendi (P: 0,044). AMH değeri için ROC analizi yapıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir cutoff değeri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether there is a relationship between blood serum levels of AMH, lactate, acute phase proteins (APPs), pro/antiinflammatory cytokines and acute septic metritis (ASM) formation in Holstein heifers. In addition, to investigate whether these parameters can be used as early screening biomarkers in the early detection of ASM. Serum samples were collected from 250 non-pregnant Holstein heifers aged 11-13 months for AMH measurement. In eight (W-8) and 4 (W-4) weeks before the expected calving time to determine APPs, lactate and cytokines concantrations, serum samples were taken. In the postpartum period, animals with ASM [Group ASM (n=15)] and healthy [Group K (n=15)] were identified and serum samples collected. As a result of biochemical analyses, it was determined that AMH values of Group ASM were lower than Group k (P: 0,044). ROC analysis performed for AMH, a statistically significant cutoff value was determined. In W-8, blood serum IL-6 and SAA levels of Group ASM were higher than Group K (p < 0.001, p: 0.001). In (W-4), it was observed that IL-6, IL-10, TNF-α and SAA concantrations were higher in Group ASM than in Group K (p < 0.001, p < 0.001, p < 0.001, p < 0.001, p < 0.001). At the time of diagnosis, IL-6, IL-8, IL-10, TNF-α, SAA and Hp levels were significantly higher in Group ASM. As a result, it was evaluated that AMH could be have the capacity to be used as a very early biomarker in the early diagnosis of inflammatory processes such as ASM in the postpartum period. In addition, IL-6 and SAA in W-8 and IL-6, IL-10, TNF-α and SAA in W-4 were identified to have a prognostic value for the early diagnosis of postpartum inflammatory processes such as ASM.