Trinitrobenzen sülfonik asit (TNBS) ile oluşturulan deneysel kolit modelinde resveratrol'ün antioksidan metabolizmaya etkileri
The effects of resveratrol over antioxiant metabolism on TNBS-induced experimental colitis
- Tez No: 376816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ALKIM ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Gastroenteroloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri gösterilmiş olan RSV'ninTNBS koliti üzerindeki etkileri, kolitten önce verilerek araştırıldı. Araştırmada, 35 adeterkek Wistar-Albino rat, RSV Kontrol, Sham, TNBS Kolit, TNBS + DMSO veTNBS+RSV olarak 5 gruba bölündü. Kolit uygulanmasından önce, tedavi ve çözücü grubuhayvanlar 5 gün boyunca sırasıyla RSV (10 mg/kg/gün), DMSO ile tedavi edildi. Kolit, 24saat aç bırakılmış ve barsakları boşaltılmış ratlara, bir kanülle anal orifisten 8 cm içeriye%37 alkolde çözünmüş TNBS verilmesiyle gerçekleştirildi. Kolitten 24 saat sonrahayvanlar sakrifiye edilip 10 cm'lik kolon segmenti çıkartıldı. Longitudinal olarak ikiyeayrılan kolon segmentleri biyokimyasal ve histopatolojik incelemeye tabi tutuldu.Sonuçların istatiksel analizi SPSS programı kullanılarak yapıldı.TNBS ve TNBS+DMSO gruplarının MDA seviyeleri Drug ve Sham kontrolgruplarından yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of prophylactic resveratrol on TNBS induced colitis wereinvestigated, which has anti-inflammatory and antioxidant effects. Thirty-five WistarAlbinomale rats were divided into 5 groups: Drug Control, Sham Control, TNBS,TNBS+DMSO (Vehicle Control) and TNBS+RSV (n=7). Before induction of colitis,animals in vehicle and treatment groups were treated intraperitoneally by Dimethyl sulfate(DMSO) and Resveratrol (RSV) (10 mg/kg/day) respectively.After fasting the animals overnight and emptying the colons on the morning ofexperiment, inflammation was induced in the colon by the intrarectal administration of 0,8ml of a 25-mg TNBS solution dissolved in 37% ethanol in saline using an 8-cm-longcannula under ether anesthesia. Animals were sacrifised by toxic dose ether 24 hoursfollowing induction of colitis. After decapitation, the last 10 cm of the colon was excised,opened longitudinally. Longitudinal colon segments were subjected to biochemical andhistopathological examination. Statistical analyses of data were carried out using the SPSSprogram.MDA levels of TNBS and TNBS+DMSO groups were higher than Drug and Shamcontrol groups (p0.05). While MPO activitiesof TNBS and TNBS+DMSO groups were higher than Drug and Sham Controls, there wasno decrease in MPO activity in TNBS+RSV group by RSV treatment.