Çukurova bölgesinde yetiştirilen boğaların sperma özellikleri ile spermalarının oda ısısında gliserolizasyon ve dondurulmasının araştırılması
- Tez No: 37682
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ÖZKOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada Çukurova Bölgesi boğalarının spermato- lojik özelliklerini ve sperma dondurma evrelerinden glise^ rolizasyonun oda ısısında yapılabilirliği araştırılmıştır. Sulandırma işlemin laiciphos 478-Yumurta sarısı kul lanılmıştır. Sulandırıcı ikiye ayrılarak bir yarısına top lam hacmin % 7'si kadar gliserol eklendi. Gliserol içeren sulandırıcı da ikiye ayrılarak biri 5 C'de diğeri 34 C'lik su banyosunda bekletilmiştir. Spermalar 34 C'de gliserol içermeyen sulandırıcıyla sulandırılarak deneme ve kontrol grubu olarak iki eşit kıs ma ayrılmıştır. Deneme grubu sperma oda ısısına (20-22 ) çıkarılarak aynı ısı ve hacimdeki gliserol içeren sulandırıcı, spermaya eklenmiştir. Isısı 50 dakika içinde 5 C'ye düşürülerek 85 dakika gliserole alışım için aynı ısıda bekletilmiştir. Kontrol grubu sperma ısısı 50. dakika sürede 5 C'ye düşürülerek, aynı ısı ve hacimdeki gliserol içeren sulan dırıcı spermaya eklenmiştir. Gliserole alışım için 150 da kika aynı ısıda bekletilmiştir. Deneme grubu spermaların dondurulmaya hazır hale gelmesi için 185 dakika, kontrol grubu için 245 dakika har canmıştır.62 10 boğanın haftada bir kez olmak üzere sun'i vajenle alınan e jekiilatları alındıktan sonra hacim, spermatozoon yoğunluğu, motilite ve anormal spermatozoit oranlarının 3 genel ortalaması sırasıyla birinci e jekülatlarda 6,80 cm, co o 1166x10 /cm, % 77 ve % 10,54 ikinci e jekülatlarda 6,^61 cm, 904x10 /cm, % 73,1 ve % 11,60 olarak saptanmıştır. Sperma- tolojik özelliklerin hacim, spermatozoon yoğunluğu, motili te ve anormal spermatozoit oranı değeri yönünden normal sınırlar içerisinde olduğu anlaşılmıştır. 5 boğanın 5!er ejekülatı dondurularak denemede kul lanılmıştır. 34 C'de ilk sulandırılan spermanın motilite genel ortalaması % 79,6 ve anormal spermatozoit oranı orta laması % 8,72 olarak saptanmıştır. Deneme ve kontrol grubu spermaların dondurulmadan önceki motilite genel ortalaması sırasıyla % 77,2; % 76,6; dondurulmasından sonraki motilite genel ortalaması ise sırasıyla % 70,4; % 71,0 olarak saptanmıştır. Dondurulduktan sonraki anormal spermatozoit oranları genel ortalaması deneme grubunda % 14,46, kontrol grubunda % 13,45 olarak saptanmıştır. Deneme grubu spermalarla tohumlanan 456 inek veya düvenin 358 tanesi (78,51) 60-90 günde tekrar kızgınlık göstermemiştir. Kontrol grubu spermalarla tohumlanan 459 inek veya düvenin 368 tanesi_(% 80,17) 60-90 günde tekrar kızgınlık göstermemiştir.- 63 - Sonuç olarak deneme ve kontrol grubu spermaların gerek dondurulmadan önce ve sonraki motilite ve anormal spermatozoit oranları arasında, gerekse tohumlama sonuç ları arasında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır (pCO,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The spermatologic qualities of the Çukurova bulls and the ability of glycerolisation, which is one of the sperm freezing stages, to be carried out at room tempera ture is investigated. Laiciphos 478-egg yolk is used for the dilution of the sperms. The solvent is devided into two portions and a glycerol amount of 7 % of the total volum is added into one half. The glycerol containing solvent is than devided into two and one is kept in ben-marey at 34 C and the other at 5°C. The sperms are diluted at 34 C with solvents which does not contain glycerol and devided into two equal por tions as test and control groups. The temperature of the test group is raised to the room temperature (20-22 C) and the glycerol containing sol vent at the same temperture and volume is added. The tempe rature is lowered to 5 C in 50 minutes and the sperm is kept at this temperature for 85 minutes in order to get used to the glycerol. The temperature of the control.group is lowered to 5 C in 50 minutes ^nd the glycerol containing solvent at the same temperature and volume is added. İt is kept used to the glycerol.- 65 For the test group sperms 185 minute and for the control group sperms 245 minutes is spent for getting ready to be frozen. The general avarage values of volume, sperm concen tration, motility and abnormal sperm rates of the ejecula- tes which are taken once a week by artificial vagina from 10 bulis, are respectively as follows. At the first ejecu- lates 6.8 cm3, 1166xl06/cm3, 77 % and 10.54 %, at the second ejeculates. 6.61 cm,904x10 /cm -j 73.1 % and 11.60 % The value of volume, sperm concentration, motility and abnormal sperm rates were found in the normal limits. 5 ejeculates of 5 buils were frozen and used for test. The general motility avarages of the sperms of test and control groups were determineted respectively as fol lows. Before frezing 77,2-76,6 %; after freezing 70,4-71,0 %. The general avarage of abnormal sperm rate of the test group after freezing is determined 14,46 %, and of the control group 13,45 %. At 358 (78,51 %) of 456 cows or heifers inseminated with the sperms of the test group, cestrus was not dedected in 60-90 days. At 368 (80,17 %) of 459 cows or heifers inseminated with the sperms of the control group, oestrus was detected iiî 60-90 days.