Çukurova Bölgesinde yetiştirilen marsh seedles ve red blush altıntop çeşitlerinin narincin ve toplam flavonoid içerikleri ile çeşitli faktörlerin bunlar üzerindeki etkilerin incelenmesi.
  1. Tez No: 38878
  2. Yazar: NİLGÜN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Marsh Seedless ve Red Blush çeşidi altıntopların ticari olgunluk periyodları boyunca, toplam flavonoid ve L-Askorbik Asit içerikleri ile meyve suyu verimleri ve meyve suyunun bazı özelli ki erindeki değişimler incelenmiştir. Ayrıca bu özellikler üzerinde meyvelerin dona maruz kalmasının etkileri ile meyve suyuna ısıl işlem uygulanmasının etkileri de araştırılmıştır. Bu amaçla Marsh Seedless ve Red Blush çeşidi altıntoplar 4 aylık bir süre boyunca, altı farklı zamanda derim yapılmıştır. Her derim zamanında, toplanan meyve örnekleri önce iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup meyveler hemen, ikinci gruptakiler ise -18°C'de 24 saat şiddetli dona maruz bırakıldıktan ve bunu takiben altı gün oda sıcaklığında bekletildikten sonra sıkılmışlardır. Elde edilen meyve sularının yarısı olduğu gibi, diğer yarısı da 85°C'de 1 dakika ısıtıldıktan ve 1 gün buzdolabında bekletildikten sonra analizlere tabii tutul muşlardır. Elde edilen meyve suyu örneklerinin; toplam flavonoid, L-askorbik asit, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titrasyon asitliği, çökelen pulp içeriği ve kaba pulp miktarları ile pH ve formol sayısı değerleri ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre; uygulanan ısıl işlem, altıntop sularının toplam flavonoid içeriğini, taze olanlara göre fazla arttırmamış, buna karşılık uygulanan şiddetli don işlemi örneklerin toplam flavonoid içeriğini belirgin bir şekilde arttırmıştır. Örneklerin flavonoid içerikleri üzerinde derim zamanının anlamlı ve önemli bir etkisi görülmemiştir. Derim zamanına bağlı olarak, örneklerin L-Askorbik Asit, titrasyon asitliği ve kaba pulp içeriklerinde bir azalma; tat dengesi, pH ve ortalama meyve ağırlığı değerlerinde ise düzenli bir artma belirlenmiştir. Buna karşılık örneklerin SÇKM, formolVI sayısı ve çökelen pulp miktarları üzerinde derim zamanının önemli bir etkisi belirlenememiştir. Isıl işlem uygulaması; örneklerin L-Askorbik Asit ve çökelen pulp içeriklerinde bir miktar azalmaya neden olmuştur. Don koşullarına maruz bırakma işlemi ise, örneklerin titrasyon asitliği ve kaba pulp miktarında azalmaya, pH ve formol sayısı değerlerinde artmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Fruits of Marsh Seedless and Red Blush varieties of grapefruit were harvested at 6 different times according to the commercial maturity. At each harvest times fruits were divided into two main groups. Analyses were made on the first group immediately whereas the fruits of second group were subjected to freezing at -18°C for 24 hours. After keeping the frozen fruits at room temperature for 6 days analyses were applied to the juice samples. Juices of two groups of fruits were divided into two groups. One of which was used as fresh whereas the other was heated at 85°C for 1 minute and held in the refrigirator for 1 day prior to analysis. Analyses made were total flavonoid content L-Ascorbic Acid content, soluble solids contet, titratable acidity, sedimented pulp, rubbish pulp, pH and formol number. According to the results obtained total flavonoid content of heated juices were not significantly higher than that of the heated juices. However freezing was found to have increasing effect significantly. No significant difference was found between the heated and unheated juices of frozen fuits. Effect of maturity period was not important. Although decreases were recorded in L-Ascorbic Acid, titratable acidity and rubbish pulp content, increases in soluble sol i d s/ti trata bl e acidity ratio, pH and average fruit weight were determined as maturity period progressed. No significant effect of maturity was found on soluble solids, formol number and sedi m ented pulp. Heating caused slight decreases in L-Ascorbic Acid and sedimented pulp. Howewer soluble solids, titratable acidty and pH were not effected by heating.VIII Freezing effect was found to cause decreases In îitraTîTe acidty, rubbish pulp, but increases in pH and formol number. No significant effect of freezing was determined in L-Ascorbic Acid, soluble solids, average fruit weight and fruit juice yield.