Çukurova bölgesinde yetiştirilen atdişi melez mısır çeşitlerinde tane verimi ile bazı tarımsal özellikler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of relationship between grain yield and yield components in hybrid dent corn varieties grown in Cukurova region
  1. Tez No: 112353
  2. Yazar: GÖNÜL ÖZGENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Denemede yer alan mısır çeşitlerinde belirlenen tane verimine ait ortalama değerler 1039-1321 kg/da arasında değişim göstermektedir. En düşük tane verimi saptanan çeşit ise, LG.60 (1039 kg/da) olarak bulunmuştur. En yüksek tane verimi saptanan çeşit P.3163 (1321 kg/da) olarak bulunmuştur. Tane verimi ile tepe püskülü çıkış süresi (0.798**), koçan püskülü çıkış süresi (0.631**), ilk koçan yüksekliği (0.630**), bitki boyu (0.539**), bitkide yaprak sayısı (0.615**), kök kuru madde ağırlığı (0.567**), koçan kalınlığı (0.602**), sırada tane sayısı (0.549**), koçanda tane sayısı (0.616**), bin tane ağırlığı (0.742**) ve koçanda tane ağırlığı (0.739**) arasında 0.01 düzeyinde olumlu ve önemli, yaprak açısı (-0.473*) 0.05 düzeyinde arasında olumsuz ve önemli ilişkiler saptanmıştır. Path analizi sonuçlarına göre; tane verimine doğrudan ve olumlu etki gösteren özellikler ve etki oranları sırasıyla, koçanda tane ağırlığı (% 32.1010), kök kuru madde ağırlığı (% 17.6805), sömek oranı (% 16.1383), sırada tane sayısı (% 10.5966), koçanda sıra sayısı (% 7.1383), bitki boyu (% 6.5991), koçan püskülü çıkış süresi (% 1.3294) olarak bulunmuştur. Tane verimini doğrudan ve olumsuz etkileyen özellikler ise sırasıyla; bitkide yaprak sayısı (% 28.4782), bin tane ağırlığı (% 20.7304), koçan uzunluğu (% 10.4683), koçanda tane sayısı (% 10.4154), sap kalınlığı (% 8.7759), hasat indeksi (% 6.6575), yaprak açısı (% 2.3269) ve ilk koçan yüksekliği (% 0.7962) olarak saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Mısır, Çeşit, Korelasyon Katsayısı, Path Katsayısı.
Özet (Çeviri)
Grain yield values was varied from 1039-1321 kg Per decare. The lowest grain yield was found at variety of LG.60 (1039 kg). The highest grain yield was found at variety of P.3163(1321kg). Positive and highly significant correlation were observed between grain yield and days to tasselling (0.798**), days to silking (0.631**), the first ear height (0.630**), plant height (0.539**), number of leaf per plant (0.615**), dry matter weight of root per plant (0.567**), ear diameter (0.602**), number of kernel per ear row (0.549**), number of kernel per ear (0.616**), 1000 kernel weight (0.742**) and kernel weight of ear (0.739**) at 0.01 level. The correlation between grain yield and leaf angle (-0.473*) was also significant at 0.05 level, but negative. Path analysis was carried out that kernel weight per ear (32.1010 %) had the highest direct and positive effect on grain yield, followed by dry matter weight of root per plant (17.6805 %), cob ratio (16.1383 %), number of kernel per ear row (10.5966 %), number of kernel rows per ear (7.1383 %), plant height (6.5991 %) and days to silking (1.3294 %), respectively. Path analysis revealed that number of leaf per plant (28.4782 %) had the greatest negative direct effect on grain yield followed by 1000 kernel weight (20.7304 %), ear lenght (10.4683 %), number of kernel per ear (10.4154 %), plant stem size (8.7759 %), harvest index (6.6575 %), leaf angle (2.3269 %) and the first ear height (0.7962 %), respectively. Key Words : Maize, Cultivar, Coefficient of Correlation, Coefficient of Path, II