Üzüm çekirdeği yağı ve/veya E vitamini + organik selenyum katkısının etlik piliçlerde performans ve oksidatif stabilite üzerine etkileri
The effects of grape seed oil and/or vitamin E + organic selenium addition on performance and oxidative stability in broiler chickens
  1. Tez No: 376832
  2. Yazar: ATACAN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma etlik piliç rasyonlarında doğal yem katkı maddesi olarak kullanılanüzüm çekirdeği yağının tek başına ve/veya antioksidan etkisi bilinen E vitamini + organikSe ile birlikte kullanılmasının performans ve bazı karkas, oksidatif stabilite ilebiyokimyasal kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada 320 adet günlük erkek etlik civciv kullanılmıştır. Denemede herbirinde 80 adet civciv bulunacak şekilde bir kontrol ve üç deneme grubu oluşturulmuştur.Kontrol ve deneme grupları için her birinde 20 adet civciv bulunan dörder alt grupdüzenlenmiştir. Mısır - soya fasulyesi küspesine dayalı kontrol grubu rasyonuna 300 mg/kgüzüm çekirdeği yağı (1. deneme grubu), 200 mg/kg E vitamini + 300 mg/kg organik Se (2.deneme grubu) ve aynı düzeylerde üzüm çekirdeği yağı + E vitamini + organik Se (3.deneme grubu) katkıları yapılarak deneme grubu rasyonları oluşturulmuştur. Etlik piliçler42 gün süresince bu deneme yemleri ile ad libitum beslenmiştir.Etlik piliç rasyonlarına üzüm çekirdeği yağı ve/veya E vitamini + organik Sekatılması; incelenen performans özelliklerinden canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yemtüketimi ve yemden yararlanma oranı, karkas özelliklerinden karkas ağırlığı, göğüs, but,karaciğer, karın yağı ağırlıkları ve bunların canlı ağırlığa oranları, oksidatif stabiliteparametrelerinden göğüs etinde pH ve karın yağında peroksit sayısı, biyokimyasal kanparametrelerinden trigliserid ve total kolesterol düzeylerine ilişkin değerler üzerindeistatistiksel açıdan önem arz eden farklılıklar oluşturmamıştır. Bununla birlikte E vitamini+ organik Se katılan gruplarda (2. ve 3.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the effects of usage of grape seed oilalone and/or combined with vitamin E + organic Se, as a natural feed additive for diets, onperformance, carcass traits, oxidative stability and some serum biochemical parameters inbroiler chickens.A total of 320 one day old male broiler chicks were divided into four groups (onecontrol, three treatments) each containing 80 chicks. Each group was assigned to 4treatments with 4 replications, each having 20 birds. Corn and soybean meal based basalration was supplemented with grape seed oil supplemented at the level of 300 mg/kg (forthe 1st treatment), with 200 mg/kg vitamin E + 300 mg/kg organic Se (as a 2nd treatmentgroup) and with grape seed oil + vitamin E + organic Se at same supplementation levels(as a third experiment group) in present study. Feed and water was provided ad libitum forthe entire experimental period.Supplementation of diets with grape seed oil and/or vitamin E and organic Se hadno significant effects on examined parameters such as; body weight, body weight gain,feed intake, feed conversion ratio, carcass weight, absolute and relative weights of breast,hindquarter, liver and abdominal fat, pH value of breast meat and peroxide number inabdominal fat, serum triglyceride and cholesterol levels in broiler chickens.