Ehrlich asit tümör hücreleri üzerinde kloraluminyum ftalosiyanin ve dosetakselin sonodinamik etkilerinin araştırılması
İnvestigation of sonodynamic effects of chloraluminium phthalocyanine and docetaxel on ehrlich ascites tumor cells
  1. Tez No: 376866
  2. Yazar: ERGÜN CEM KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sonodinamik terapi ultrasesin bir sonosensitizör veya kemoterapi ilacıyla birlikte kullanıldığı ve tümör hücrelerinde hücre ölümüne neden olan yeni ve umut vaadeden bir kanser terapisidir. Çalışmada AICIPc ve dosetaksel aracılı SDT'nin Ehrlich asit tümör hücrelerine etkileri araştırılmıştır. Bunun için tuzlu fosfat tamponuna alınan Ehrlich asit tümör hücreleri dosetaksel ve AICIPc'in varlığında 1MHz ultrasese 60 saniye boyunca maruz bırakılmıştır. Hücre canlılığı tripan mavisi boyama testiyle değerlendirilmiştir. Hem AICIPc hem de dosetaksel aracılı SDTnin hücre ölümünü arttırdığı görülmüştür. Apoptoz değerlendirilmesi için HO/PI boyama yapılmış ve hücreler floresan mikroskobunda incelenmiştir. SDT uygulamasından iki saat sonra yapılan HO/PI boyama sonucunda SDT uygulanan hücreler apoptotik özellik göstermesine rağmen tek başına AICIPc veya dosetakselin böyle bir etkisi saptanmamıştır. Bunlara ek olarak kaspaz-3 düzeyini değerlendirmek için Western blotlama yapılmış. SDT uygulanan hücrelerde kaspaz-3 aktivitesinin arttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak SDT uygulaması EAT hücreleri üzerinde hücre ölümünü tetiklediği gözlemlenmiştir. Ayrıca SDT uygulamasının kaspaz-3 miktarını arttırdığı görülmüş ve EAT hücrelerinde apoptoza neden olduğu tespit edilmiştir. Fakat AICIPc'nin ve dosetakselin SDT uygulamalarında tümör hücreleri üzerine etki mekanizmalarının daha ayrıntılı açıklanabilmesi için farklı hücre hatları üzerinde ve in vivo çalışmalara ihtiyaç olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sonodynamic therapy is a promising new cancer therapy which ise used in combination with low intensity ultrasound and sonosensitizer or chemotherapy drugs and causing cell death in tumor cells. In this study, effects of docetaxel and AICIPc-mediated SDT were investigated on Ehrlich ascites tumor cells (EAT). For this, taken into phosphate buffered saline, EAT cells were exposed for 60 seconds to 1 MHz ultrasound .Cell viability was assessed by trypan blue staining tests. Both AICIPc and docetaxel-mediated SDT appeared to increase cell death. For the evaluation of apoptosis HO / PI staining was performed and the cells examined in the fluorescence microscope. Ater two hours of AICIPc and docetaxel-mediated SDT application, cells had apoptotic bodies. İnbspite of this, ammong the cells wich treated with AICIPc or docetaxel alone, such an effect was not detected. In addition, to assess the level of caspase-3 were made Western immunoblotting. Caspase-3 activity in the cells treated with SDT, was found to be increased. As a conclusion SDT aplication induced cell death on EAT cells was observed. İn adition SDT application been shown to increase the amount of caspase-3 and induce apoptosis on EAT cells. However, it is concluded that there is a need on the different cell lines and in vivo studies to explain the effects of AICIPc and docetaxel mediated-SDT applications on tumor cells in more detail.