Gebelik döneminde eşler arası uyum
Dyadic adjustment in pregnancy period
- Tez No: 376867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma, gebelerin evlilik uyumunu belirlemek amacıyla kesitsel, analitik tipte yapılmıştır. Çalışma, Aydın'ın Efeler İlçe'sindeki 1 Nolu ASM'ye kayıtlı 152 gebede gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ve Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ile gebelerin öz bildirimleriyle; resmi izinler, etik kurul onayı ve gönüllülerin sözlü-yazılı onamları alınarak toplanmıştır. Veriler Ki-Kare, Kruskal Wallis H, Mann Whitney-U ve Çoklu Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Tüm analizlerde 0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Yaş ortalaması 28,28±5,52 ve evlilik süreleri 5,49±5,16 olan gebelerin %71,7'si ev hanımı ve %44.1'i ilköğretim mezunudur. Ortalama 22,35±8,31 haftalık gebe olan kadınların %93.4'ü DÖB almıştır. Gebelerin %80'i eşinden ve manevi destek (%51) almakta, alınan destek ise %57.7 oranında iyi bulunmaktadır. Gebeler, gebeliğin evlilik (%42.8), eşle ilişki (%52) ve eş yaklaşımını (%42.8) olumsuz etkilediğini düşünmektedir. ÇUÖ puan ortalamaları 96,35±2.16 olan gebelerin orta düzeyde evlilik uyumuna sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional, analytic study was made to determine marital adjustment of pregnant women. The sample included 152 pregnant women registered in Family Health Center No 1 in Efeler, Aydın. Self-reported data were collected via a questionnaire prepared by researcher and with Dyadic Adjustment Scale (DAS), with official permission, ethics committee approval and oral-written informed consent of volunteers. Data were evaluated by Chi-square, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney-U and multiple regression analysis.