Kurt üzümü (Lycıum barbarum) ekstraktının ehrlıch assit tümör oluşturulan farelerde antitümöral etkisinin araştırılması
Anti-tumoral effects of wolfberry's (Lycium barbarum) on experimentally induced ehrlich ascites carsinoma in mice
- Tez No: 583254
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kanser önemi giderek artan bir sağlık sorunudur. Dünya Kanser Örgütüne göre her yıl kansere yakalanan insan sayısı artmaktadır. Bu nedenle kanser üzerine yapılan çalışmaların önemi kazanmaktadır. Günümüzde kullanılan tedavi yöntemlerinin yan etkilerinin fazla olması nedeniyle doğal antikanserojenlere karşı ilgi artmıştır. Kurt üzümü son zamanlarda popüler olmuş ve immün sistemi güçlendirdiği, organlar üzerinde tonik etkisi sağladığı, antioksidan ve antikanserojen etkilerinin bulunduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada Kayseri'de yetiştirilen kurt üzümü meyvesinden elde edilen ekstratın fraksiyonlarının (50 kDa üstü ve altı) Ehrlich asit tümörü (EAT) üzerine etkileri in vivo ve in vitro olarak araştırıldı. Balb/C fareler üzerinde yapılan in vivo çalışmada Kurt üzümü ekstraktlarının dozları 200 mg/kg olarak belirlendi. In vitro çalışmada ise her iki ekstrakt için de dozlar 1500 ve 2000 µg/ml olarak belirlendi. 3, 24 ve 48 saatlik hücre kültüründen sonra Muse Cell Analyzer cihazında hücre canlığı ve apoptosis incelendi. Kurt üzümünün deney sonunda pozitif kontrole göre hayvanlardaki ağırlık, karın çevresi ve tümör sıvısındaki kanser hücrelerinin artışını engellediği görüldü. Karın içi organlardan alınan dokular histopatolojik olarak değerlendirildiğinde kontrol grubu dokularına göre kurt üzümü verilen grupların dokusunda EAT hücrelerinin tutunmasının azaldığı görüldü. In vitro sonuçlar kontrol grubuna göre 50 kDa üstü ve altı ekstraktların her ikisinin de kanser hücreleri üzerinde apoptozu artırdığı görüldü. 50 kDa üstü ekstraktın 50 kDa altı ekstrakta göre daha aktif olduğu belirlendi. Daha önceki literatür bilgisi ve bu çalışmanın sonuçları ülkemizde de yetişen kurt üzümünün tüketiminin yaygınlaşmasının kanserlerin oluşumunun önlenmesinde ve ilerlemesinin yavaşlatılmasında etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a increasingly important health problem. Accrording to World Cancer Organization, the number of people who have cancer increases every year. For this reason, studies on cancer gain importance. Because there are many side effects of threatment methods which are used today, there is a rising interest in natural anticancerogenes. Wolfberry has been popular recently and researches show that it strengthens immune system. It has antioxidant-anticancerogenic effects and tonic effect to organs. In this research, the effects of fractions (above and below 50 kDa) of extracts from wolfberry, cultivated in Kayseri, on Ehrlich ascites tumor (EAT) using in vivo and in vitro tecniques. 200 mg/kg fractions (above and below 50 kDa) of extracts injected ip to Balb/C mice for in vivo study. Meanwhile the amount of both type of extracts in vitro study was determined to be 1500 and 2000 µg/ml. After 3, 24, 48 hours cell culture period, cell vitality and apoptosis were examined with Muse Cell Analyzer. It was seen that, wolfberry prevented the increase of cancer cells in intraperitoneal liquid, weight and abdominal circumference in animals according to positive control. When tissues taken from intra-abdominal organs were evaluated histopathologically, the decrease was seen on adherence of EAT cells on the tissue groups which were applied wolfberry compared to the control group. According to the results of in vitro control group, it was seen that the extracts both below and above 50 kDa increased the apoptosis on cancer cells. It was determined that the extracts above 50 kDa are more active than those which are below 50 kDa. Previous literature review and the results of this study reveal that the consumpiton of wolfberry which is also grown in Turkey, might be effective on preventing the cancer formation and deceleration of progress of cancer.