Erkeğin kullandığı aile planlaması yöntemlerinin kadın cinsel yaşamına etkisi
Man's use of family planning methods women's impact on sexual life
  1. Tez No: 376880
  2. Yazar: HATİCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Özdemir H. Erkeğin Kullandığı Aile Planlaması Yöntemlerinin Kadın Cinsel Yaşamına Etkisi Araştırma, erkeğin kullandığı AP yöntemlerinin kadın cinsel yaşamına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki çalışma Aydın il merkezindeki 2 ve 12 No'lu ASM'de kondom ve GÇ yöntemi ile korunan 15-49 yaş evli kadınlarda yapılmıştır. Örneklemi; menopoza girmemiş, aktif cinsel yaşamı olan, eşi ya da kendisinde tanı konmuş herhangi bir psikiyatrik hastalığı ve CFB olmayan ve evrenden ulaşılan 518 kadın oluşturmuştur (K:%58.1, GÇ: %41.8). Veri toplamada, soru formu ve geçerlik-güvenirliği Ayseçkin Yılmaz ve Yıldız Eryılmaz (2004) tarafından yapılan CFİ (IFSF) kullanılmıştır. Veriler, kurum izinleri ve etik kurul onayıyla araştırmacının kadınları evlerinde ziyaret etmesi, bilgilendirilmiş onamlarının alınması ve öz bildirimleri yoluyla toplanmıştır. Değerlendirme, Mann Whitney U, Kruskall Wallis H ve çoklu regresyon analizi ile 0.05 anlamlılık düzeyinde yapılmıştır. Ortalama 34.97±6.49 yaşında olan kadınlar çekirdek aile özelliğinde (%82.6) ve lise ve üzeri eğitimlidir (%58.3).
Özet (Çeviri)
Özdemir H. Effects of Family Planning Methods Used by Man on Female Sexual Life The study aimed to determine the effects of family planning methods used by man on sexual life of women. Cross-sectional study have been carried out on married womens wich were 15-49 years old, registered at 2nd and 12th Family Health Centers in Aydın and protected via condoms or withdrawal methode. The sample included available 518 pre-menopausal women with active sex life, having no known psychiatric disease and sexual dysfunction in herself and her husband (C:%58.1, WD: %41.8). Data were collected via a questionnaire and Sexual Function Index (IFSF) its validity and reliability were made by Ayseçkin Yılmaz and Yıldız Eryılmaz (2004). Self-reported data were collected by the researcher via home vists of women at their houses after institution permissions, approval of Institututional Ethics Committee and and informed consents.