İzmir ilinde bulunan kümeslerde mycoplasma synoviae varlığının moleküler yöntemlerle araştırılması
Detection of mycoplasma synoviae in the region of izmir province by molecular methods
- Tez No: 376886
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada İzmir'deki 5 farklı ticari yumurtacı ve broyler kümesinden alınan 375 tracheal svap M. synoviae yönünden vlhA geni tabanlı PCR yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmamızda kültürle izolasyon çalışmaları sonucu M. synoviae tüm örneklerin % 12.8'inde identifiye edilmiştir. Yumurtacı kümeslerde (1., 2., 3. kümes) M. synoviae'nın yüzde dağılımı, sırasıyla; % 32.2, % 29.3, % 2.7'dir. İki farklı broyler kümesinden alınan örneklerde ise M. synoviae saptanmamıştır. Diğer yandan, vlhA tabanlı PCR ile yapılan izolasyon çalışmalarında; 375 örnekte 12 pozitif örnek saptanmıştır. Pozitif sonuçların kümes bazında dağılımına bakıldığında; 1. yumurtacı kümeste % 1.3 (1 adet pozitif), 2. yumurtacı kümeste % 6.7 (5 adet pozitif), 3. yumurtacı kümeste % 8 (6 adet pozitif) şeklinde bulunmuştur. Broyler kümeslerinden alınan örnekler kültür izolasyon sonuçları ile paralellik göstermiş olup negatifdir. Araştırmamızda, yumurtacı kümeslerinde M. synoviae varlığı PCR ile tespit edilmiştir. Broyler kümeslerinden alınan örneklerden ise M. synoviae identifiye edilmemiştir. Çalışmamız; PCR ile identifikasyonun, kültür ile yapılandan hızlı ve güvenilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; 375 tracheal swabs from five different commercial layer and broiler poultry in İzmir were examined by vlhA gene based PCR. In our study; at the end of the culture; M. synoviae were identified at the rate of 12.8 % from whole samples. The percentage of M. synoviae as per layer (1st, 2nd, 3rd) is shown as follows: 32.2 %, 29.3 %, 2.7 %. M. synoviae has not been detected at none of two different broilers. On the other hand; in the studies that has been done with vlhA based PCR 12 positive samples were detected per 375 samples. The percentage of M. synoviae as per layer (1st, 2nd, 3rd) is shown as follows: 1.3 % (1 positive sample), 6.7 % (5 positive samples), 8 % (6 positive samples). The samples taken from broilers had paralel results between cultured and PCR which were both negative. In our study; M. synoviae was detected with PCR in layers. But at the samples taken from broilers M. synoviae couldn't been identified. The study showed that PCR methods is faster and more reliable than cultured.