Koroner anjiografi ve perkütan transluminal koroner angioplasti işlemi öncesi uygulanan progresif kas gevşeme ve müzik dinlemenin bireylerin anksiyete düzeylerine olan etkisi
The effect of progressive muscle relaxati̇on and li̇steni̇ng to musi̇c applied before coronary angi̇ography and percutaneous translumi̇nal coronary angi̇oplasty process over people's levels of anxiety
  1. Tez No: 376895
  2. Yazar: ÖZGÜR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, koroner anjiyografi ve perkütan transluminal koroner angioplasti işlemlemleri öncesi müzik eşliğinde uygulanan progresif geveşeme egzersizinin bireylerin durumluluk- süreklilik anksiyete düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacı ile planlanmış yarı-deneysel bir araştırma olup“ön test-son test, kontrol gruplu desen”kullanılmıştır. Arastırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Servisinde yatmakta olan KAG ve PTKA hastalarına yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji servisinde Eylül 2011 - Haziran 2013 tarihleri arasında yatmakta olan KAG ve PTKA hastaları olup, çalışmaya alınma kriterlerine uygun hastalar oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem büyüklüğü her bir grup için 50 olarak belirlenmiş ve 50 deney KAG, 50 deney PTKA ve 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 150 hasta örnekleme alınmıştır. Her üç grubun seçiminde araştırma ve müdahalenin güvenilir olması açısından yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi bireysel özelliklerin benzer olmasına özen gösterilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol grubuna alınan tüm hastalara işlemden önce araştırmanın amacı ile ilgili bilgi verilerek, sözlü ve yazılı onamları alınmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden deney ve kontrol grubundaki hastalara işlem öncesi, Kişisel Bilgi Formu, Durumluluk- Süreklilik Kaygı Envanteri yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurulup, yaşam bulguları verilerinin tarafsız olması için kardiyoloji servisinde çalışan hemşire tarafından ölçülmüş olup araştırmacı tarafından yaşam bulguları formuna kaydedilmiştir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından deney KAG ve deney PTKA grubunda yer alan hastalara işlemden 30 dk. önce müzik eşliğinde progresif gevşeme egzersizi uygulanmış olup, kontrol grubuna ise uygulanmamıştır. Çalışmacı, bu süre içinde bireyin yanında konuşmadan ve müdahale etmeden bulunmuştur. İşlem sonrası hastaların yaşam bulguları servis hemşiresi tarafından ölçülerek bulgular araştırmacı tarafından Yaşam Bulgularını Değerlendirme Formu'na kaydedilip tekrar Durumluluk- Süreklilik Kaygı Envanteri yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Elde edilen veriler bilgisayara girildikten sonra analizi Statical Package for Social Sciences (SPSS-15) paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metodların (Yüzdelik Hesaplamalar, Ortanca, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra tekrarlı ölçümlerde Varyans Analizi ve One Way Anova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a kind of semi-experimental investıgatıon that includes the effects of progresif relaxation exercises that are applied with music before coronary angiography and percutan transluminal coronary angioplasti process on the State and Trait Anxiety of people and“ preliminary test, ultimate test and control group pattern”are used. This study is applied on the KAG and PTKA patients being treated in Cardiology Service of Dokuz Eylül University Hospital between September 2011- June 2013.The suitable patients for the study are chosen. In the study, sample size is defined as 50; 50 patients for KAG experimental group, 50 patients for PTKA experimental group and 50 patients for control group, totally there are 150 patients in this study. While choosing all three groups of patients, for the realibity of the investigation and the treatment, the personal features such as sex, age and educational status are taken into consideration. The patients having similar features are taken to the study. Both control and experimental groups are informed about the aims of the study before the process and they show consent orally and in a written way. Personal Informatin Form, State and Trait Anxiety Schedule are filled by the patients accepting to take part in the study with face to face method and for the equilibrium of the life symptoms data, they are measured by the nurse working in the Cardiology Service and registered by the researcher. After completing this process, progressive relaxation is applied on the KAG and PTKA experimental groups with music but it is not applied on the control group. During the process, the researcher is with the patient without any intervention. After the process, the life symptoms of the patients are measured by the service nurse. They are registered by the researcher to the Life Symptoms Evaluation Form, State and Trait Anxiety Schedule is filled with face to face method again. After the data obtained is evaluated on the computer, it is analyzed on Statistical Package for Social Sciences (SPSS-15). In the data analysis, besides the descriptive statistical methods (Percentage Calculation, Median, Average, Standard Deviation) analysis of variance and One Way Anova test are used in the repeated measurements.