Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyon hastalarında makuler OCT bulguları ve retina sinir lifi kalınlıklarının (RNFL) karşılaştırılması
The comparison of macular measurement and retinal nerve fiber layer thickness obtained by optical coherence tomography in the cases with ocular hypertension and primer open angle glaucoma
- Tez No: 376916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.S.UĞUR KEKLİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokomu (PAAG) ve Oküler Hipertansiyonu (OHT ) olan olgularda Optikal Koherens Tomografi (OKT) ile saptanan makuler OKT ölçümleri ve retina sinir lifi kalınlıklarının (RNFL) karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 2013 Mart ile 2014 Mayıs tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları glokom biriminde takipli, medikal tedaviyle göz içi basıncı kontrol altında olan, PAAG tanısı almış 30 hastanın 49 gözü ve OHT tanısı almış 20 hastanın 33 gözü çalışmaya alındı. Hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Her iki grupta OKT ile değerlendirilen makuler kalınlık değerleri ile RNFL ölçümleri kaydedildi ve elde edilen değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca elde edilen değerlerin gruplar içindeki korelasyonları değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta OKT ile elde edilen foveal kalınlık değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Makuler değerler olan MV (Makuler Volüm), MAK. Üİ. ( Maküler Üst İç Kadran), MAK. ÜD. ( Maküler Üst Dış Kadran), MAK. Tİ. (Maküler Temporal İç Kadran), MAK. TD. (Maküler Temporal Dış Kadran), MAK. Nİ. (Maküler Nazal İç Kadran), MAK. ND. (Maküler Nazal Dış Kadran), MAK. Aİ. (Maküler Alt İç Kadran), MAK. AD.
Özet (Çeviri)
Objective: The comparison of macular measurement and retinal nerve fiber layer thickness obtained by optical coherence tomography in the cases with ocular hypertension and primer open angle glaucoma. Material and Method: This study performed between March 2013 and May 2014 by Dicle University Medical Faculty, department of ophthalmology glaucoma section, in which 49 eyes of 30 patients diagnosed as having PAAG and 33 eyes of 20 patients diagnosed as having OHT were involved and their intraocular pressure under control with medical treatment. Their files examined retrospectively. İn both groups macular thickness measurements and RNLF measurements obtained by OCT were recorded and values comparised between groups. Also evaluated correlations the detected measurements in the groups. Findings: There was no signifficant difference between foveal thickness measurements obtained by OCT in two groups (p>0,05). Significant difference between macular values as MV (Macular volüme), MAK. Üİ. (Macular superior inner quadrant), MAK. ÜD. (Macular superior outer quadrant), MAK. Tİ. (Macular temporal inner quadrant), MAK. TD. (Macular temporal outer quadrant) , MAK. Nİ (Macular nasal inner quadrant), MAK. ND. (Macular nasal outer quadrant), MAK. Aİ. (Macular inferior inner quadrant), MAK. AD.