Keratokonus hastalarında korneal kollajen çapraz bağlama tedavisi (CXL) öncesi ve sonrası hibrid lens ölçüm değerlerinin karşılaştırılması
To evaluate changes of hybrid contact lens values of corneal collagen cross-linking (CXL) with uv-A/riboflavin in patients with progressive keratoconus.
- Tez No: 376917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KÜRŞAT CİNGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Keratokonus hastalarında CXL tedavisi öncesi ve sonrasında SynergEyes Clearkone hibrid kontakt lens ölçüm değerlerinde anlamlı fark olup olmadığını değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Progresif keratokonus tanısıyla takip edilen, 18 hastanın 34 gözüne SynergEyes Clearkone hibrid kontakt lens denendi ve 18 hastanın 19 gözüne CXL yapıldı. CXL yapılan 19 göze ve CXL yapılmayan 15 göze 6. ayda da SynergEyes Clearkone hibrid kontakt lens denendi ve ilk muayene ile 6. aydaki ölçüm değerleri karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan tüm hastaların CXL öncesi ve 6 ay sonrası kontrollerindeki görme keskinlikleri (GK), düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK), manifest refraksiyon değerleri, korneal topografi (Pentacam) bulguları, hibrid kontakt lens ölçüm paremetreleri ve lensli en iyi görme keskinlikleri kaydedildi. Biyomikroskopik muayeneleri yapıldı. BULGULAR: CXL sonrası hastaların Pentacam ölçüm değerlerinde anlamlı faklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate changes of hybrid contact lens values of corneal collagen cross-linking (CXL) with UV-A/riboflavin in patients with progressive keratoconus. MATERIALS AND METHODS: In this study, the 34 eyes of 18 patients with progresive keratoconus were fitted with SynergEyes Clearcone hybrid contact lens. The 19 eyes of these 18 patients were treated with CXL. The 19 eyes who were treated with CXL and 15 eyes who were not treated with CXL were fitted with SynergEyes Clearkone again at 6 months follow up. Complete ophthalmic examination was done preoperatively and postoperatively including uncorrected visual acuity (UCVA), best corrected visual acuity (BCVA), manifest refraction, parameters of corneal topography by Pentacam and slit lamp examination.