Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyon olgularında optik sinir başı ve maküla yapısal değişimlerinin incelenmesi
Investigation of structural changes in the optic nerve head and macular region in primary open angle glaucoma and ocular hypertension cases
- Tez No: 324095
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL TURAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Spektral domain optik koherens tomografi ile primer açık açılı glokomlu ve oküler hipertansiyonlu hastalarda optik sinir başı, retina sinir lifi tabakası ile nispeten yeni bir yaklaşım olan maküla morfolojik değişimlerini incelemek; meydana gelen yapısal değişimleri standart görme alanı yardımıyla fonksiyonel kayıplarla karşılaştırmak ve PAAG hastalarında erken evrede tanısal değeri en yüksek OKT parametrelerini belirlemek amaçlanmıştır.Çalışmaya Ocak?2009 ile Haziran?2012 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine ilk kez başvuran veya takipli 62 PAAG hastası, 30 OH, 53 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcıların OKT ile OSB, RSLT analizi ve maküla incelemesi yapıldı. OKT verileri görme alanı indeksleri ile karşılaştırıldı. Erken evre PAAG hastalarında tanısal değeri en yüksek OKT parametrelerinin belirlenmesi için ROC analizleri yapıldı. OKT sonuç olarak sağladığı objektif ve güvenilir peripapiller sinir lifi kalınlığı, maküla kalınlık ölçümleri ve optik disk parametreleri ile glokomun tanı ve takibinde hekimleri yönlendirebilecek değerli bilgiler sunmaktadır. Her ne kadar glokomda OSB değerlendirmesi ve kısmen yeni bir yöntemi olan maküler kalınlık analizi glokomlu hastalarının tanı ve takibinde önemli olsa da, RSLT incelenmesi hala en değerli parametre olarak gözükmektedir. Ayrıca maküla kalınlık analizlerinin RSLT incelemelerinden sonraki tanısal değerleri oldukça dikkat çekicidir. Ancak glokomlu hastaların değerlendirilmesinde tüm bu verilerin bir arada değerlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the macular morphological changes, which is a relatively new approach, in the optical nerve head (ONH), retina nerve fiber layer (RNFL) with spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) in patients with primary open angle glaucoma (POAG) and ocular hypertension (OH); to compare the structural changes with functional losses with the help of Humphrey visual field (VF) test and to determine the OCT parameters, which have the highest diagnostic value at the early stage of POAG patients.62 POAG patients, 30 OH patients and 53 healthy volunteers visiting Ufuk University, Faculty of Medicine, Ophthalmology Department between January 2009 and June 2012 for the first time or for follow-up are included in the study.All patients underwent SD-OCT imaging. Macular thickness, RNFL thickness, and ONH parameters were measured in each case. The SD-OCT data were compared with VF parameters (MD and PSD). ROC analyses were performed in order to define the OCT parameters that have the highest diagnostic value in early stage POAG patients.In conclusion, OCT provides valuable information that can lead the ophthalmologist in the diagnosis and follow-up of glaucoma with objective and reliable peripapillary nerve fiber thickness, macular thickness measures, and optic disc parameters. Although ONH evaluation in glaucoma and macular thickness analysis, which is relatively a new method, are important in the diagnosis and follow-up of glaucoma patients, RNFL investigation still seems to be the most valuable parameter. In addition, the diagnostic value of macular thickness analyses after the RNFL investigation is highly remarkable. However, all these data need to be evaluated together in the evaluation of glaucoma patients.