Multipl skleroz hastalarında huzursuz bacak sendromu sıklığı
Frequency of restless legs syndrome in multiple sclerosis
- Tez No: 376974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA GÜLSÜM KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Multipl skleroz (MS), sıklıkla genç erişkinleri etkileyen, santral sinir sisteminde (SSS) yineleyen nörolojik fonksiyon bozukluklarıyla seyreden, otoimmün karekterde inflamatuar, demiyelinizan ve nörodejeneratif bir hastalıktır. Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan anormal duyularla karakterizedir. MS'de HBS sıklığını araştıran az sayıda çalışma vardır. MS'de HBS sıklığının arttığını bildiren çalışmalarda da bu artışın nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Biz bu çalışmada Türk populasyonunda MS hastalarında HBS sıklığını ve bu sıklığın olası nedenlerini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya kesin MS tanısı alan 98 hasta ve 129 sağlıklı katılımcı alındı. Tüm hastaların nörolojik muayeneleri yapılarak şu andaki özürlülük durumu her hasta için Kurtzke'nin Genişletilmiş Özürlülük Durumu Ölçeği (EDSS) ve fonksiyonel sistemlere ait puanları ile belirlendi. Hasta ve sağlıklı katılımcı grubun tümüne Beck Depresyon ölçeği (BDI) ve Yorgunluk Değerlendirme Skalası (Fatigue Severity Scale-FSS) uygulandı. Hasta ve sağlıklı katılımcı grubun tümü huzursuz bacak sendromu varlığı açısından Uluslararası Huzursuz Bacak Sendromu Çalışma Grubu (IRLSSG) tarafından belirlenen ölçütlerine dayanılarak sorgulandı. Tanı alanlarda HBS şiddeti değerlendirildi. HBS risk faktörleri sorgulandı.Çalışmamızda HBS ile ilişkili olan faktörler değerlendirildiğinde yaş, MS tipi, piramidal araz, bağırsak-mesane tutulumu, MR'daki lezyon sayısı, Beck skoru ve yorgunluk skoru arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. MS hastalarında HBS risk faktörleri de daha sık görülmektedir.Bütün bu veriler ışığında MS'de HBS kontrol grubuna göre 2,55 kat daha sık görülmektedir ve bu sıklık tek bir nedene değil pek çok faktörün bir arada bulunmasına bağlıdır. Bu faktörler arasında daha önce hiç araştırılmamış olan depresyon ve patolojik yorgunluk da mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a demyelinating, neurodegenerative, inflammatory autoimmune disease that usually effects young population and progresses with relapsing neurological dysfunctions.Restless legs syndrome (RLS) is characterized with abnormal sensations consisting of requirement or compulsion of moving the legs. There are few studies about frequency of RLS in MS. The studies that reported increased frequent of RLS in MS cannot be explained the reason of it. In this study, we aimed to investigate the frequency of RLS in MS and its possible reasons.The study was included 98 patients with definite MS and 129 healthy volunteers. Neurological examination of all patients was done, and their disability was defined according to Krutke?s Expanded Disability Status Scale (EDSS) score and points for functional systems. Beck Depression Inventory (BDI) and Fatigue Severity Scale (FSS) were carried out for all the participants. Patients and the healthy volunteers were examined for RLS according to the criteria of International Restless Legs Syndrome Study Group (IRLSSG). The severity of RLS, and its risk factors were also evaluated.In our study, there was a significantly relationship among age, type of MS, pyramidal symptoms, intestinal and bladder symptoms, number of lesions in MR, BDI and FSS score. Risk factors of RLS in MS group was also seen more frequently than healty volunteers.In conclusion, RLS was seen 2.55 times more in patients with MS than the control group, and this difference was because of existing in conjunction with many factors, not only one. Depression and fatigue that have not been investigated before are also among these factors.