Vücut kitle indeksinin düşme riski ile ilişkisi
Fall risk in relation with body mass index
- Tez No: 376982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İNANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETDüşmeler büyük oranda birden fazla predispozan faktörün etkileşimi sonucu oluşmaktadır. Bu çalışmada kadınlarda vücut kitle indeksinin (VKİ) denge ve düşme riski üzerine etkisini belirlemek hedeflendi. Çalışma protokolü Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Cerrahi İlaç Araştırmaları Etik Kurulu tarafından onaylandı.Dengenin değerlendirilmesinde Biodex Denge Sistemi (BDS) ve Berg Denge Skalası kullanıldı. Polinöropati, diabetes mellitus, lomber spinal stenoz, lomber radikülopati öyküsü olanlar, alt ekstremite eklem hareket açıklıklarında yürümeyi etkileyecek kısıtlılığı olan hastalar, bacak uzunluk farkı olan hastalar, motor ve duyu defisiti saptanan bireyler, lomber bölge ve alt ekstremitelere yönelik cerrahi girişim öyküsü olanlar ve denge üzerine olumsuz etkisi olabilecek ilaç kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tanımlamasına göre, normal kilolu bireylerin bulguları fazla kilolu, sınıf I obez ve sınıf II obez bireylerin bulguları ile kıyaslandı. Bu amaçla katılımcılar 4 gruba ayrıldı. Grup I: VKİ 18.5-24.9 kg/m2, Grup II: VKİ 25.0-29.9 kg/m2, Grup III: VKİ 30.0-34.9 kg/m2, Grup IV: VKİ 35.0-39.9 kg/m2 olarak belirlendi. Ayrıca bel kalça oranına (BKO) göre iki grup (BKO
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMost of the falls occurs as a result of the interaction of more than one predisposing factor. In this study, the aim was to examine the impact of body mass index (BMI) on balance and fall risk. The study protocole was approved by The Ethical Commitee for Medical Surgical and Pharmaceutical Researches of the Gaziosmanpasa University Medical School.Biodex Balance System (BBS) and Berg Balance Scale were used for the assessment of balance. Exclusion criteria were polyneuropathy, diabetes mellitus, lumbar spinal stenosis, history of lumbar radiculopathy, lower extremity range of motion limitations which may affect walking, leg length discrepancy, motor and sensory deficits, history of surgical intervention to lumbar spine and lower extremities and patients taking drugs that may be have negative effect on balance. Using the definition of World Health Organization (WHO), findings of subjects with normal weight were compared with overweight, class I and class II obese subjects. Participants were divided into 4 groups; group I: BMI 18.5-24.9 kg/m2, group II: BMI 25.0-29.9 9 kg/m2, Group III: BMI 30.0-34.9 9 kg/m2, Group IV: BMI 35.0-39.9 9 kg/m2. Additionally, two groups were defined according to waist-hip ratio (WHR) (WHR