Sıçanlarda doksorubisinin tetiklediği kardiyotoksisitenin önlenmesinde nebivolol ve atorvastatinin kardiyoprotektif etkisinin araştırılması
İnvestigate the effects of nebivolol and atorvastatin on prevention of doxorubicin-induced cardiotoxicity in rats
- Tez No: 377006
- Danışmanlar: DOÇ. ATAÇ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sıçanlarda doksorubisinin yol açtığı kardiyotoksısitenin önlenmesinde nebivolol ile atorvastatinin etkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntemler: Toplam 35 adet Wistar Albiııo rat türü kullanılarak 5 grup oluşturuldu ve ratlar kontrol grubu (grup 1), doksorubisin grubu (grup 2), doksorubisin + atorvastatin grubu (grup 3), doksorubisin + nebivolol grubu (grup 4) ve doksorubisin + atorvastatin + nebivolol grubu (grup 5) ayrıldı. Doksorubisin (18 mg/kg) dozunda kullanılarak ratlarda kardiyotoksisite geliştirildi. Ratlara kardiyotoksisite indüksiyoııundan 5 gün öncesinden başlanarak 5 gün sonrasına kadar günlük oral gavaj yöntemi ile atorvastatin (100 mg/kg) ve nebivolol (6 mg/kg) uygulandı. Çalışma sonunda serumda malondialdehit, superoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve troponin I düzeylerine bakılarak kalbin patolojik incelemesi yapıldı. Çalışma öncesi ve çalışma sonu ratlarm EKG' leri çekildi. Gruplar arası karşılaştırmada Mamı~Whitney U“ ve ”Kruskal-Wallis" tek yönlü varyans analiz testi ve Fisher'in kesin kikare testi kullanıldı.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, gruplarda 5.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFurpose: This study focused on the possible protective effect of ııebivolol and atorvastatin iıı doxorubicin indııced cardiotoxicity in ratsMaterials and methods: Cardiotoxicity was induced with doxorubicin (18 mg/kg) on 35 Wistar Albino rats and these were divided into 5 groups; control group (group 1), doxorubicin group (group 2), doxorubisiıı + atorvastatin (group 3) , doksorubısin + nebivolol (group 4) and doxorubisin + atorvastatin + nebivolol (group 5). Rats were given doxorubicin (18 mg/kg administered intraperitoneally) and treated 5 days before to 5 days after cardıotoxicity induction with atorvastatin (100 mg/kg adminıstered oral) and nebivolol (6mg/kg, adminıstered oral). Serum malondialdehyde, seram superoxide dismutaz, serum glutation peroxidase and serum troponin I levels were examined and pathologic examinations were done. ECG was performed before and after medication. Comparison between the groups, the Mamı-Whitney U and Kruskal-Walüs one-way analysıs of variance test and Fisher's exact chi-square test was used for cases.Results: Troponin value collected on the 5th day from the control group was sigııifıcantly differeııt from the other groups ( 0 vs. 342,1±3 2, 440,2±25.9, 423.9±99.8, 291.7±68.7, ^