Doksorubisin uygulanan sıçanlarda glukoz ve lipid metabolizmasına L-teaninin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of L-theanine on glucose and lipid metabolism in rats treated with Doxorubicin
- Tez No: 964618
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Doksorubisin (DXN), katı tümörlerin ve hematolojik malignitelerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan güçlü bir kemoterapötik ajandır. Glukoz ve lipit metabolizması üzerinde yan etkileri vardır. Oksidatif stres ve inflamasyonu tetiklediği bilinmektedir. L teanin (LT), çayda bulunan protein yapısına dahil olmayan bir amino asittir. Glukoz ve lipit metabolizmasını düzenleme ve antiinflamatuar etki gösterme gibi birçok biyolojik faydası vardır. Çalışmamız, DXN ile tedavi edilen Wistar sıçanlarında glukoz ve lipit metabolizması ile ilgili parametreler üzerinde LT'nin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya dört grupta (n=7/grup) 28 sıçan dahil edildi: Kontrol, DXN, DXN+LT200 ve DXN+LT400. DXN'lar 6 mg/kg/doz (4., 11. ve 18. günlerde 3 doz) olarak uygulandı ve 200 ve 400 mg/kg/gün LT tedavileri 21 gün boyunca oral gavaj yoluyla verildi. İnsülin, istmin-1 (ISM1), çinko-α-glikoprotein (ZAG), serbest yağ asitleri (FFA), glutatyon peroksidaz 4 (GPx4), tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-α) ve indirgenmiş ve okside glutatyon (sırasıyla GSH ve GSSG) düzeyleri, serum ve/veya karaciğer dokusunda ticari kitler kullanılarak, serum demir (Fe) ve karaciğer malondialdehit (MDA) düzeyleri ise kolorimetrik yöntemlerle belirlendi. DXN uygulaması serum ve karaciğerde kolesterol, trigliserit, ISM1 ve ZAG düzeylerini artırırken, LT tedavisi, özellikle 400 mg/kg/gün dozunda, bu parametrelerin düzeylerini düşürdü. DXN, ayrıca, serum demir düzeylerini artırdı ve insülin düzeylerini düşürdü. LT tedavisi bu etkileri tersine çevirdi. Sonuç olarak, bu çalışma insülin, ISM1 ve ZAG proteinlerinin DXN'nin glukoz ve lipit metabolizması üzerindeki etkilerinde rol oynayabileceğini gösterdi. LT tedavisi bu etkileri değiştirebilme potansiyeline sahipti. DXN ve LT tedavilerinin metabolizmanın düzenlemesinde rol alan parametreler üzerindeki etkilerini aydınlatmak için daha fazla çalışma ihtiyac vardır.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin (DXN) is a powerful chemotherapeutic agent, commonly used to treat solid tumors and hematologic malignancies. It has side effects on glucose and lipid metabolism. It is known to induce oxidative stress and inflammation. L-theanine (LT) is a non-protein amino acid found in tea. It has multiple biological benefits, including regulating glucose and lipid metabolism and exhibiting anti-inflammatory activity. Our study aimed to evaluate the effectiveness of LT on the parameters involved in glucose and lipid metabolism in Wistar rats treated with DXN. This study involved 28 rats with four groups (n=7/group): Control, DXN, DXN+LT200, and DXN+LT400. DXNs were applied at 6 mg/kg/dose (3 doses on the 4th, 11th, and 18th days), and 200 and 400 mg/kg/day of LT treatments were given by oral gavage for 21 days. The levels of insulin, isthmin-1 (ISM1), zinc-α glycoprotein (ZAG), free fatty acids (FFA), glutathione peroxidase 4 (GPx4), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and reduced and oxidized glutathione (GSH and GSSG, respectively) were determined in serum and/or liver tissue by using commercial kits, and serum iron (Fe) and liver malondialdehyde (MDA) by colorimetric methods. While DXN administration increased cholesterol, triglyceride, ISM1, and ZAG levels in the serum and liver, LT treatment, particularly at 400 mg/kg/day, decreased the levels of these parameters. DXN also increased serum iron levels and decreased insulin levels. LT treatment reversed these effects. In conclusion, the presence study suggested that insulin, ISM1, and ZAG proteins may play roles in DXN's effects on glucose and lipid metabolism. LT treatment had the potential to alter these effects. Further studies are needed to elucidate the effects of DXN and LT treatments on parameters involved in metabolism regulation.