Sıçanlarda oluşturulan yanık yarası modelinde, gümüş sülfadiazin, sığla yağı ve resveratrolün iyileşmeye olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of silver sulfadiazine, styrax oil and resveratrol on healing in a burns wound model created in rats
- Tez No: 956791
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİME MUCUK, DOÇ. DR. FATİH MEHMET GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
SIÇANLARDA OLUŞTURULAN YANIK YARASI MODELİNDE, GÜMÜŞ SÜLFADİAZİN, SIĞLA YAĞI VE RESVERATROLÜN İYİLEŞMEYE OLAN ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Yasemin UĞURLU Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı, Hemşirelik Esasları Doktora Programı Doktora Tezi, Haziran 2025 Danışman: Prof. Dr. Salime MUCUK II. Danışman: Doç. Dr. Fatih Mehmet GÜR ÖZET Bu araştırma, yanık yarası oluşturulan sıçanlarda 10 gün boyunca günde bir kez uygulanan %1'lik gümüş sülfadizin, sığla yağı ve lipozomal resveratrolün yara iyileşmesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın deney aşaması NOHÜ Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı, hitopatolojik ve immünohistokimyasal analizleri NOHÜ Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji AD Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Deneyde ön çalışmada 4, ana çalışmada 40 olmak üzere 44 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanılmıştır. Toplamda gümüş sülfadiazin- GSD (n=10), sığla yağı-SIY (n=10), lipozomal resveratrol-RES (n=10) ve sham- (n=10) olmak üzere dört grup oluşturulmuştur. Her sıçana 2*4 cm2 ölçüsünde pirinç plakla Combs yanık modeli oluşturulmuştur. Her gruba, 10. güne kadar günde bir kez, yer aldıkları tedavi grubuna uygun olarak, gümüş sülfadiazin, sığla yağı, lipozomal resveratrol veya serum fizyolojik tedavisi uygulanmıştır. Her bir grubun 0., 3. ve 10. günlerinde dijital ve termal kamera görüntüleri alınmış, 10. gün tüm sıçanlardan doku örneği alınarak histopatolojik ve immunohistokimyasal analizleri yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, tekrarlanan ölçümler varyans analizi, bağımsız gruplar t-testi ve bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF THE EFFECTS OF SILVER SULFADIAZINE, STYRAX OIL, AND RESVERATROL ON WOUND HEALING IN A RAT BURN WOUND MODEL Yasemin UĞURLU Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Nursing, Fundamentals of Nursing Doctorate Program Doctoral Dissertation, June 2025 Advisor: Prof. Dr. Salime MUCUK 2nd Advisor: Doç. Dr. Fatih Mehmet GÜR ABSTRACT This experimental study was designed to evaluate the effects of 1% silver sulfadiazine, storax oil, and liposomal resveratrol on wound healing in rats with induced burn injuries, applied once daily for 10 days. The experimental phase was conducted at the NOHU Experimental Animal Research Laboratory, histopathological and immunohistochemical analyses were performed at the Histology and Embryology Department Laboratory of the same university's Faculty of Medicine. A total of 44 Wistar Albino rats were used-4 in the preliminary study and 40 in the main study. Four groups were formed: silver sulfadiazine (SSD) (n=10), styrax oil (SO) (n=10), liposomal resveratrol (RES) (n=10), and Sham (SHAM) (n=10). A Combs burn model was created on each rat using a brass plate measuring 2×4 cm². Each group was administered silver sulfadiazine, styrax oil, liposomal resveratrol or normal saline treatment, in accordance with the treatment group they were in, once a day until the 10th day. Digital and thermal imaging was performed on days 0, 3, and 10. On day 10, tissue samples were collected from all rats for histopathological and immunohistochemical examination. Descriptive statistics, one-way ANOVA, Bonferroni correction, repeated measures ANOVA, independent samples t-test, and paired samples t-test were used to analyze the data.