İnsan brusellozunun gebelik kaybı ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the relation of human brucellosis with miscariage
  1. Tez No: 377082
  2. Yazar: AYŞE ÖZLEM METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAMIDURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bruselloz, brusella türü bakterilerin neden olduğu zoonotik bir enfeksiyondur. Hastalık gebe büyükbaş hayvanlarda genitoüriner sistem tutulumu ve en önemli komplikasyonu olan abortusa neden olur. İnsanda spontan abortus, prematür doğum ve intrauterin eksitusa neden olabildiği bilinmekte ancak konuyla ilgili sınırlı sayıda sistematik çalışma bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında bruselloz için endemik olan bölgemizde gebelik kaybı yaşayan hastalarla gebeliğini sağlıklı tamamlayan kadınlar brusella serolojisi açısından karşılaştırıldı. Çalışma, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Kliniğinde Ağustos 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya 18-40 yaşında, intrauterin gebelik kaybı yaşayan 71 hasta ve gebeliğini sağlıklı tamamlayan 109 olgu ise kontrol grubu olarak alındı. İki grubun yaş ve gestasyon yaşları birbirleri ile benzer olacak şekilde oluşturuldu. Hasta grubunda brusella serolojisi pozitif olan kişi sayısı 10 (% 14,1), kontrol grubunda ise bu sayı 5 (%4,5)' ti. Gebelik kaybı yaşayan kadınların C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı, aspartat aminotransferaz, abortus sayısı ve parite sayısı anlamlı şekilde yüksek bulundu (p < 0,05). Hastaların kırsal alanda yaşama oranları; ateş şikayeti, üşüme titreme ve bel ağrısı şikayetlerinin varlığı belirgin şekilde yüksek bulundu. Hasta grubu brusella serolojisine göre iki gruba ayrılıp karşılaştırıldığında bel ağrısı, eklem ağrısı şikayetleri ve hayvan teması öyküsü serolojik pozitifliği olan hastalarda belirgin şekilde daha sıktı. Hastaların brusella aglütinasyon titrasyonları ile gebelik kaybı arasında anlamlı ilişki saptanmamakla birlikte özellikle gebelik kaybı yaşayan gruptaki hastaların aglütinasyon titrasyonlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada literatür genelinde de olduğu gibi gebelik kaybı ile bruselloz arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda gebelik kaybı yaşayan sınırlı sayıda olgu ele alınmıştır. Gebelik-bruselloz ilişkisini daha iyi ortaya koyabilmek için daha büyük hasta gruplarında yapılacak olan prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca özellikle endemik bölgelerde gebe takibi sırasında brusella serolojisi tarama amacıyla kullanılarak hastaların erken tedavisi ve bruselloz ilişkili komplikasyonların önlenmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is a zoonotic infection caused by the Brucella spp. The disease mainly affects the bovine genitourinary system and presents with its major complication abortus. In humans, it is known to cause spontaneous abortus, premature delivery and intrauterine exitus, yet limited number of systematic studies are available regarding the subject. This study is carried out in a region endemic for brucellosis and compares the brucellosis serology of pregnant women who procure miscarriage and those who accomplish a full term pregnancy. The study is conducted at the Department of Gynecology and Obstetrics in Gaziantep University Faculty of Medicine between August 2012 and June 2013. 71 patients aged between 18 and 40 and who experienced intrauterine abortus were enrolled in the study, whereas 109 pregnant women accomplishing a full term pregnancy served as the control group. The two groups were congruent in terms of patient age and gestation period. In the abortus group, 10 patients had positive serology for brucellosis (14,1%) as compared to 5 (4,5%) in the control group.