Havayolu zorluğu düşünülen obez hastalarda C-MAC videolaringoskop ile MCCOY laringoskopun entübasyonlarının değerlendirilmesi
The difficulty of the airline considered in obese patients, C-MAC intubation with laryngoscope mccoy evaluation of videolaringoskop
- Tez No: 377084
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖKSU, YRD. DOÇ. DR. VAHAP SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fonksiyonel solunumu sağlamada en önemli unsur havayoludur. Obezlerde zor havayolu ve entübasyonun yapılamaması anestezi pratiğinde mortalite ve morbititenin en sık nedenidir. Son zamanlarda indirekt videolaringoskopların zor havayolunda önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada zor entübasyon riski olan obez hastalarda C-MAC Videolaringoskop ile McCoy laringoskopu, entübasyon başarısı ve hemodinamik yanıt üzerine etkileri açısından karşılaştırmayı amaçladık. Yaşları 18-65 arasında değişen, ASA II-III sınıflamasına giren, vücut kitle indeksi 30kg/m²'den büyük, Mallampati skorlaması 3 ve üstünde, elektif cerrahi uygulanacak 100 hasta bu prospektif randomize çalışmaya dahil edildi. Preoperatif muayenelerinde yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), tiromental mesafe, sternomental mesafe, ağız açıklığı ve Mallampati skorları kaydedildi. Hastalar rastgele 50'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Grup VL: C-MAC D Blade Videolaringoskop ile entübasyonu yapılan grup, Grup ML: McCoy laringoskop ile entübasyonu yapılan grup, Hastaların preoperatif rutin monitorizasyonu yapıldı. Hastalar 3 dakika % 100 O2 ile preoksijenize edildi. Standart anestezi indüksiyonu yapılan hastalarda, ventilasyon problemi olmadığı görüldüğünde 1mg/kg süksinilkolin yapıldı. Rastgele seçilen hastalar gruplarına göre C-MAC D Blade Videolaringoskop veya McCoy laringoskop kullanılarak entübe edildi. Kalp atım hızı, ortalama arter basıncı ve SpO2 değerleri giriş, entübasyon 1. ve 5. dakikalarda kaydedildi. % 40 oksijen, % 60 tıbbi hava ve % 2 minimum alveoler konsantrasyon sevoflurane inhalasyonu ve rokuronyum bromid 0,2 mg/kg kullanılarak idame sağlandı. Grup VL'de Cormack Lehane skoru 3 olan hiçbir hasta yoktu. Grup ML'de 15 hasta bu skordaydı. Çalışmamızda VL grubunda 44 (%88) hastada Cormake Lehane Skorlaması 1 ve 2a skorunda iken, ML grubunda sadece 23 (%46) hasta bu skordadır. Gruplar arası başarılı entübasyon süresi ve hemodinamik paremetreleri değerlendirildiğinde anlamlı farklılık yoktu. Ancak entübasyon deneme sayısı Grup ML'de anlamlı yüksekti. Sonuç olarak; zor entübasyon düşünülen obez hastalarda C-MAC Videolaringoskop, McCoy laringoskopa oranla daha az deneme sayısı ve daha iyi glottik görüntü sağlayarak entübasyon kolaylığını arttırmaktadır. Havayolu zorluğu düşünülen Obez hastaların entübasyonunda öncelikli olarak C-MAC Videolaringoskop kullanımını öneririz.
Özet (Çeviri)
The main subject in supporting functional respiration is the airway. Problematic airway and intubation difficulties are the main causes of mortality and morbidity in anesthesia practice among obese patients. Recently, indirect video-laryngoscopes gained more importance for difficult airways. In this study we aimed to compare the C-MAC video-laryngoscope with McCoy laryngoscope regarding the intubation success and their effects on hemodynamic response among obese patients with difficult intubation risks. Totally 100 patients aged between 18-65 years, having ASA class II-III, with a body mass index greater than 30 kg/m², with a Mallampathy score of equal to or greater than 3, who were planned to have elective surgery were included in the study. In preoperative examination, age, body mass index (BMI), thyro-mental distance, sternomental distance, mouth opening, and Mallampathy scores were recorded. Patients were randomly separated into 2 groups; Group VL: Intubated by using C-MAC D Blade Video-laryngoscope Group ML: Intubated by using McCoy laryngoscope The routine monitorization was performed in preoperative period. Patients were pre-oxygenated with 100% O2 for 3 minutes. When it was realized that there was not any ventilation problem after standard anesthesia induction; 1mg/kg succinyle choline was given. The patients were intubated with C-MAC D Blade Video-laryngoscope or McCoy laryngoscope according to their groups. Pulse rate, mean arterial pressure, and SpO2 values were recorded in entrance, and 1st and 5th minutes. The maintenance was provided by 40% oxygen, 60% medical air and 2% minimum alveolar concentration sevoflurane inhalation and 0,2 mg/kg rocuronium bromide. In group VL there was not any patients with the Cormack Lehane score of 3 while in ML group, there were 15 patients with this score. In our study, Cormack Lehane score was 1 or 2a in 44 (%88) patients in VL group and only 23 (46%) patients were having this score in ML group. There was not any significant difference between groups regarding successful intubation and hemodynamic parameters between groups. However, intubation trial number was significantly higher in ML group. In conclusion; among obese patients with the suspicion of difficult intubation; C-MAC Video-laryngoscope supports the convenience of intubation with lesser trial numbers and better glottic images compared with McCoy laryngoscope. We suggest the preferred usage of C-MAC Video-laryngoscope among obese patients with the suspicion of difficult intubation