Erişkin hastalarda farklı supraglottik havayolu araçlarının intraoperatif havayolu mekanikleri ve postoperatif komplikasyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of different supraglottic airway devices in terms of intraoperative airway mechanics and postoperative complications in adult patients
  1. Tez No: 845919
  2. Yazar: ÖZGÜN GAZEL ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUTAY GÖKTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Supraglottik havayolu araçları entübe edilemeyen ve ventile edilemeyen hastalarda, kısa süreli operasyonlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızda klinik kullanıma yeni girmiş olan İ-gel'in, proseal LMA gibi genel anestezide supraglottik havayolu aracı olarak etkinliğini araştırdık. Elektif şartlarda, endotrakeal entübasyon gerektirmeyen bir operasyon planlanan, Amerikan Anesteziyoloji Cemiyeti (ASA) Sınıflandırması I, II ve III grubundan, 19-70 yaş arası 72 hasta, hastane etik kurul onayı ve hasta onamı alınarak çalışmaya dahil edildi. Bizim çalışmamızda ilk yerleştirme başarı oranları grup L'de %72 ve grup P'de %75 bulunmakla birlikte, iki grup arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Yerleştirme zorluğu açısından 5 puanlı değerlendirmemizde grup P ve grup L arasında anlamlı fark yoktu. Yerleştirme süreleri bakımından da gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Peak, Plat ve Pmean basınç ölçümleri ortalama değişkenleri hem grup P'de hem de grup L'de 30 dakikalık izlem süresince benzerdi. Fakat 10. dakikadan itibaren Peak ve Plat basınç ölçüm ortalamaları yükselme gösterdi, ortalama havayolu basıncı ise değişmedi. Çalışmamızda kaçak volüm ölçüm ortalamaları, Grup P'de Grup L'ye göre anlamlı olarak yüksekti. 1. dakikaya göre değerlendirildiğinde Grup P'de 5. dakikadan itibaren kaçak volüm artışı istatistiksel olarak anlamlıydı. Grup P ve Grup L'de postoperatif travma, boğaz ağrısı, disfaji ve ses kısıklığı gibi komplikasyonlar açısından istatistiksel anlamda fark yoktu. Fiberoptik skorlama sistemi ( FOS ) ile supraglottik araçların yerleşimi değerlendirildi. Hem grup P'de hem de grup L'de fiberoptik skorlama değerleri 3 bulundu. Sonuç olarak, İ-gel'in supraglottik havayolu aracı olarak etkin bir şekilde kulanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Supraglottic airway devices are widely used for patients who are not be able to both ventilated and intubated. We aimed to investigate the effectiveness of I-gel as a supraglottic airway device in general anesthesia. A total number of 72 patients were enrolled in these study. All the enrolled patients were ASA I-III, 19-70 years old and scheduled to receive general anesthesia without the need for tracheal intubation in elective conditions. In our study, first insertion success ratio in Group L was 72 % and in Group P was 75%, respectively. But the difference between these groups was not statistically significant. We assessed the ease of insertion using a 5 pointed scale and statistically there was no difference between in Group L and Group P. Also duration of insertion was not differ between groups. The mean values of peak pressure (Ppeak), plate pressure (Pplat), mean pressure (Pmean) were similar in both groups during 30th minutes follow up. During this period, the mean value of Pmean did not change while the mean values of Ppeak and Pplat increased after the 10th minutes. In Group P, the amount of the leak volume were significantly higher than Group L. The increase in the amount of the leak volume after fifth minutes was statistically significant in Group P. Complications like postoperative trauma, throat pain, dysphagia and hoarseness were similar in both groups. Insertion of the supraglottic airway devices were evaluated using fiberoptic scoring system and the score was found 3 in both groups. As a result, it's concluded that I-gel may be used effectively as a supraglottic airway management device.