Vakuolizasyon oranı yüksek insan spermatozoa hücrelerinin embriyonik hücre döngülerine ve implantasyona etkisi
Evaluation of human sperm cells with high degree of vacuolization regarding embryonic cell cycles and implantation
- Tez No: 377106
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ, PROF. DR. İMER OKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüp bebek yönteminde yumurta ve spermin bir araya getirilmesinden itibaren, döllenme ve embriyo transferi aşamasına kadar yaklaşık beş gün süren bir embriyo gelişim takip süreci söz konusudur. Bu sürede amaç, embriyoların morfolojik değerlendirilmesiyle transfer edilecek en iyi embriyoyu seçmek ve gebelik şansını arttırmaktır. Sürekli embriyo izleme sistemlerinin laboratuvarlarda kullanılması“morfokinetik”adında yeni bir alan doğurmuştur. Ayrıca, spermatozoa nukleusundaki vakuol sayısı ve oranının DNA yapısı ve olası hasarılyla ilişkisi bulunmuştur. Dolayısıyla, çalışmamızın amacı, morfokinetik parametreler kullanarak retrospektif olarak vakuolizasyon oranı yüksek insan spermatozoa hücrelerinin embriyonik hücre döngülerine ve implantasyona etkisi olarak belirlendi. Çalışmamıza toplam 858 hastanın t2 zamanı olan 5299 embriyosu dahil edildi. Grade I-II ya da grade III-IV spermlerden gelişen embriyoların cc3 için ortanca değeri 13 saat olarak belirlendi. Vakuolizasyon oranı yüksek spermlerden gelişen embriyoların ortanca değerinin altında ve üstünde implantasyon oranları değerlendirildiğinde 0s-13s ve 13s-28s aralıkları için KID oranı sırasıyla %21.21 ve %34.69 olarak bulundu. Hasta özellikleri iki grup arasında istatistiksel bir fark oluşturmadı. Üçüncü embriyonik hücre döngüsünü tarif eden t5-t3 zaman aralığı, dört hücre aşamasından sekiz hücre aşamasına geçişte kullanılacak olan DNA'nın kopyalama zamanına eş değerdir. Bu replikasyon zamanı grade III-IV spermlerden oluşmuş ve implante olmuş embriyolarda istatistiksel anlamlı olarak daha uzun bulundu. Bu bulgu muhtemelen fragmente olmuş ya da hasar görmüş sperm DNA'sının tamirinin bir göstergesidir. Dolayısıyla, cc3 > 13s IMSI'de grade III-IV spermi olan hastaların embriyo seçiminde implantasyon olasılığı daha yüksek embriyoyu seçmek amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Assisted reproductive technologies (ART) intend to fertilize two gametes and to culture the derived embryos approximately five days until transfer. During this period, the ultimate aim is to assess embryos morphologically to select the one with the highest implantation potential. The introduction of time-lapse incubators in ART laboratories has led to many publications and has inspired a new field named“morphokinetics”which enabled a new way of evaluating and selecting embryos. Moreover, presence of large vacuoles in the sperm nuclei was found to indicate possible damage to the nuclear DNA content and organization. The objective of the study was to find morphokinetic parameters affecting implantation of embryos derived from sperm with multiple vacuoles. The study included a total of 5299 embryos having a (t2) from 858 infertile patients. The median value for cc3 was determined as being 13.0h for embryos derived from either grade I-II or grade III-IV sperm. However, when implantation rates of embryos derived from grade III-IV sperm were compared for cc3 values below and above the median, a rate of 21.21% and 34.69% was found for 0h-13h and 13h-28h, respectively. Demographics were not significantly different between both groups. The time between division to 3 cells and division to 5 cells (t5-t3) corresponds to third cell cycle, thus to DNA replication to divide from a 4-cell to an 8-cell embryo. This replication is significantly longer in implanted embryos deriving from grade III-IV sperm, probably indicating correction of fragmented or damaged DNA. Thus, cc3 can be used in those patients to help the selection of the embryo with highest implantation potential.