Eşlerin bağlanma tarzları ile çift uyum düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
The evaluation of the relationships between partner's attachment styles and dyadic adjustment in the couples
- Tez No: 377123
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gündoğan, M. Eşlerin Bağlanma Tarzları İle Çift Uyum Düzeyi Arasındaki İlişkinin Araştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2015. Kişilerin yakın ilişkide bulunduğu kişiye bağlanma davranışı eş uyumunu, ruhsal durumunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne ardı sıra başvuran, 100 hasta ve eşi çalışmaya alınmış, bu 100 çiftin(100 erkek, 100 kadın) bağlanma tarzlarının çift uyumu ve klinik özellikleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Hastaların bağlanma tarzları Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II Ölçeği kullanılarak, çift uyumları Çift Uyum Ölçeği kullanılarak belirlendi. Diğer ölçümler Genel Sağlık Anketi-28 ve Şiddet anketi ile yapıldı. Analizler sonucunda, kişilerin sahip olduğu bağlanma tarzlarına göre sosyal işlevsellik, çift uyumları, maruz kaldıkları şiddette farklılık saptandı. Güvenli bağlanma tarzına sahip olanların(n:45, %22.5) sosyal işlevselliğinin, çift uyumunun, doyumunun, bağlılığın, duygusal ifadenin daha iyi, duygusal şiddet, cinsel şiddetin daha az olduğu saptanmıştır. Güvenli bağlananların hepsinin çift uyum düzeyi iyi olarak saptandı. Çift uyumu olan bireylerde şiddet daha azdı. Ayrıca, birinin veya her ikisinin de güvenli bağlanma tarzına sahip eşlerden oluşan çift gruplarındaki kadınların çift uyumlarının ve eşlerden birisinin güvenli birinin güvensiz olduğu çift gruplarındaki kadınların çift doyumlarının, eşlerin ikisinin de güvenli olduğu çift gruplarındaki kadınların fikir birliği ve duygusal ifade puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmamızdaki kadınların erkeklere göre daha fazla fiziksel şiddete maruz kaldığı ek olarak her iki eşinde güvensiz olduğu eşlerden oluşan çift grubunda eşlerden birinin güvenli olduğu gruba göre daha fazla şiddet ve fiziksel şiddete maruz kaldıkları saptanmıştır. İkisinin de güvensiz olduğu eşlerden oluşan çift grubu en fazla evlilik süresine sahip olan gruptu.
Özet (Çeviri)
Gündoğan, M. The Evaluation of The Relationships Between Partner's Attachment Styles And Dyadic Adjustment in The Couples. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry, Specialisation Thesis of Medicine, Eskişehir 2015. Attachment styles that people own, have an important faktors in dyadic adjustment and mental state. İn this study, the participants were the 100 patients and their partners who consecutively recruited Eskişehir Osmangazi University Department of Medicine psychiatry. İn this study,“Experiences In Close Relationships-Revised”,“Dyadic Adjustment Scale”,“General Health Questionnaire-28”,“Violence Questionnaire”were applied seperatly to partners in each couple. Results show that secure participants have more socient functionality, dyadiyadic adjustment, dyadic satisfaction, dyadic depence and emotional expression than in secure participants. İn secure participants have more emotional sexuel violence than secure participants. Women in which both or one partners have secure attachment styles have higher dyadic adjustment than women in insecure couples. Women in one secure partner-one insecure partner more dyadic satifaction than women in both partners have secure. Women in this study have more partner physical violence. And women in which both partners have secure attachment styles have more partner violence. Results Show that partner's attachment styles can be related with dyadic adjustment, behavior and relationship duration.