Rektum kanserinde 3 tesla Mr ile evreleme ve neoadjuvan kemoradyoterapinin etkinliğini değerlendirme
Local staging in rectal cancer with 3 tesla MR and evaluation of tumor response to neoadjuvant chemoradiation
- Tez No: 377128
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KEBAPÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı biyopsi sonucu rektum adenokarsinomu tanısı alan hastalarda prospektif olarak 3 Tesla manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile T ve N evrelemesi yapmak, neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) alan hastalarda neoadjuvan KRT'nin etkinliğini ve tümör regresyonunu tahmin edebilmektir. Bu çalışmaya 28 hasta (hastaların 14'ü operasyondan önce KRT aldı) dahil edildi. 3Tesla MRG ile T ve N evrelemesi yapıldı. Neoadjuvan KRT alan hastalarda KRT sonrası, operasyon öncesi tekrar MRG tetkiki yapıldı. Tüm hastalara difüzyon ağırlıklı görüntüleme çalışıldı ve apparent diffusion coefficient (ADC) haritası çıkarıldı. T evrelemesinde ekstramural invazyonu değerlendirmede duyarlılık %95, özgüllük %67, doğruluk oranı %86 olarak bulundu. MRG ekstramural invazyonu saptamada neoadjuvan KRT almayan hastalarda, neoadjuvan KRT alan hastalara göre daha başarılıydı (doğruluk oranı sırasıyla %93, %79). N evrelemesi DAG, T2AG ile ve iki yöntem beraber olarak değerlendirildi. Lenf nodu metastazı varlığını saptamada doğruluk oranları DAG ve DAG+T2AG'nin, T2AG'den daha yüksek bulundu (sırasıyla %75,%75,%71). Neoadjuvan KRT'nin etkinliğini değerlendirmek amacıyla tümörün ADC değerleri pre-KRT ve post-KRT MRG'de hesaplandı. Tümör regresyon grade analizine göre iyi yanıt gösteren hastalarda ortalama post-KRT ADC ve iki MRG'de ölçülen ADC'lerin ortalama farkı (ΔADC) kısmi yanıt gösteren hastalardan anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p=0,019, p=0,02). ΔADC için cut-off değeri 0,26x10-3 mm2/sn alındığında duyarlılık %90, özgüllük %100, doğruluk oranı %93 ve p değeri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to prospectively assess the T and N staging in rectal adenocancer with 3 Tesla magnetic resonance imaging (MRI), and to evaluate the tumor response to neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT). Twenty eight patients (14 patients underwent preoperative neoadjuvant CRT while 14 patients did not) included in the study. T and N staging were assessed in all patients. The patients who underwent neoadjuvant CRT were reevualuated preoperatively after completion of CRT. Diffusion weighted imaging (DWI) was performed and apparent diffusion coefficient (ADC) map was analyzed in all patients. In the prediction of extramural invasion with 3 Tesla MRI, the sensitivity, specificity and diagnostic accuracy were 95%, 67% and 86% respectively. The diagnostic accuracy of MRI for extramural invasion in the patients who did not have neoadjuvant CRT (93%) than who had neoadjuvant CRT (79%). N staging was assessed with DWI, T2WI and DWI+T2WI. The diagnostic accuracy in predicting a nodal metastasis for DWI, T2WI and DWI+T2WI were 75%, 75%, %71, respectively. Apparent diffusion coefficients (ADCs) in the pre-CRT MRI and post- CRT MRI were calculated and compared between the good response group and the partial response group. The mean post-KRT ADC and the mean absolute differences ADC (ΔADC) were significantly higher in the good response group (p=0,019, p=0,02, respectively).