Lateral epikondilitte terapötik sürekli ve kesikli ultrason tedavisinin klinik değerlendirmeler üzerine etkisi
Comparing the efficacy of continuous and pulsed ultrasound treatments on patiens with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 377127
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı sürekli ve kesikli ultrasonun lateral epikondilit tedavisindeki etkinliğini araştırmak ve bu iki tedavinin birbirlerine ve plaseboya göre etkinliğini karşılaştırmaktı. Çalışmaya lateral epikondilit tanısı konmuş 51 hasta (33 kadın, 18 erkek) alındı. Hastalar kapalı zarf yöntemi kullanılarak sürekli ultrason (n=17), kesikli ultason (n=17) ve plasebo (n=17) gruplarına randomize edildi. Birinci gruba 1 W/cm2 ve 1,5 MHz dozda ve 10 seans sürekli ultrason tedavisi, ikinci gruba ise 1 W/cm2 ve 1,5 MHz dozda, 10 seans, 1:4 oranında kesikli ultrason tedavisi uygulandı. Üçüncü gruba aynı düzenekle ancak ultrason cihazının düğmesi açılmadan 10 seans süreyle plasebo ultrason uygulandı. Hastaların istirahat ve hareket ağrı düzeyleri vizüel anolog skalayla (VAS), kas güçleri ise dinamometre ile değerlendirildi. Fonksiyonel değerlendirme için Duruöz'ün el indeksi ve Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) skalaları kullanıldı. Bu değerlendirmeler tedaviden önce, tedavi sonrası ve tedavi sonrası birinci ayda yapıldı. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrasında ultrasonografik görüntüleme (USG) tekniği ile ortak ekstansör tendon kalınlığı ölçüldü. Çalışmanın sonunda, sürekli ve kesikli ultrason tedavisi alan gruplarda plaseboya göre istirahat ve hareket VAS skorları, PRTEE ve Duruöz'ün el indeksi skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to find out the efficacy of continuous and pulsed ultrasound applications in lateral epicondylitis treatment and to compare the efficacy of these two treatments against each other and placebo. Fifty one patients (33 women, 18 men) diagnosed with lateral epicondylitis were taken in the study. Patients were randomised to continuous ultrasound (n=17), pulsed ultrasound (n=17) and placebo (n=17) by using closed envelop method. First group received 10 sessions of 1 W/cm2 and 1,5 MHz continuous ultrasound treatment. Second group received 10 sessions of 1 W/cm2 and 1,5 MHz pulsed ultrasound treatment in proportion as 1:4. Third group received 10 sessions of placebo treatment with the same device seemed to be working but without delivering any output. Resting and moving pain levels of the patients were evaluated by using visual analog scale. Muscle strength were evaluated by using dynamometer. For functional evaluation Duruoz's hand index and Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) scales were used. Evaluations were made at baseline, at the end of the therapy, and one month after therapy. In addition, at baseline and at the end of the therapy, the thickness of the common extensor tendon was measured by using ultrasonic imaging (USG). At the end of the study, there was a statistically significant recovery on resting and activation VAS scores, PRTEE and Duruoz's hand index scores in patients receiving continuous and pulsed ultrasound treatments as compared with patients receiving placebo treatment (p0.05).