Akut koroner sendromda n‐gal (nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin) ve pentraxin-3 'ün tanısal ve prognostik değeri
Investigation of the diagnostic and prognostic importance of n-gal(neutrophil gelatinaze associated lipokalin) and pentraxin-3 for acute coronary syndrome
- Tez No: 377135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş Biz bu çalışmada acil servise göğüs ağrısıyla başvurup akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda serum PTX-3 ve NGAL düzeylerinin ayrıca tanı, prognoz ve mortalite üzerine etkilerini belirlenmeyi amaçladık. Metot Çalişma N.E.Ü. Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde yapıldı. Göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar ardışık olarak çalşımay dahil edildi. Çalışma grupları AKS, NON-AKS ve KONTROL grubu olarka belirlendi. Alt grup analizi için ise STEMI, NSTEMI, USAP, STABİL ANGİNA ve Pulmoner Emboli olarak ayrıldı. Kontrol grubu acil servise başvuran AKS tanısı dışlanan ve kabul kriterlerine uyan hastalardan oluşturuldu. Tüm grupta PTX-3 ve NGAL düzeyleri çalışıldı. Bulgular Çalışmaya hasta gruplarında 199 ve kontrol grubunda 30 olmak üzere toplam 229 hasta dahil edildi. Hasta grubunun ile kontrol grubunun yaş ortalaması arasında anlamlı fark yoktu. (p>0,05) Hasta grubundaki PTX-3 ve NGAL düzeyleri ile kontrol grubu arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction The aim of this study is to evaluate the serum PTX-3 and NGAL levels and their affect on diagnosis, prognosis and mortality in patients admitted to emergency service with chest pain. Method The study was conducted in NEU Meram Medical School, Emergency department in between January 2014 and October 2014. Patients with chest pain were divided into 5 groups as STEMI, NSTEMI, USAP, stable angina and pulmonary embolus. Furthermore the groups were subdivided as ACS, Non-ACS and control. The patients whom ACS was excluded but fullfilling the inclusion criteria composed the control group. For all patients, serum PTX-3 and NGAL levels were measured. Findings One hundred and ninety nine cases and 30 controls were included in the study (n: 229). Cases and controls were similar in terms of age. Similarly, PTX-3 and NGAL levels were similar in cases and controls. In cases died in hospital, CKMB and troponin levels were significantly higher, however NGAL (p:0,547) and PTX-3 (p:0,973) levels were not. The mean age of patients died in hospital was significantly higher than the ones who were discharged. In all cases there was a correlation between CKMB and troponine levels (r=0,702;p:0010), however, there was no correlation between NGAL (p>0,01) and PTX-3(p>0,01) levels. Acoording to ROC curve; CKMB and troponin levels were significant however, PTX-3 and NGAL were not effective in determination of mortality and ACS diagnosis. Discussion Despite the improvements in diagnosis and treatment of ACS, mortality, hospital admission and recurrent infarct rates are still high in ACS. In litherature, PTX-3 and NGAL are shown to be as effective as troponin in diagnosis of ACS. The results of our study did not show NGAL and PTX-3 as an effective test in differential diagnosis and determination of mortality in ACS. Conclusion According to our study, NGAL and PTX-3 are nt effective in differentil diagnosis of chest pain and evaluation of mortality in ACS. However, the limiations of the study should be considered as well. The results of CKMB and troponin-I showed that those biomarkers can be safely used in differatial diagnosis and prediction of mortality.