Siyanat ester / bor içeren polimerik kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of cyanate ester polymeric composites including boron
  1. Tez No: 377215
  2. Yazar: İSMAİL İLKKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET VEZİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek performanslı termoset reçineler olan siyanat esterler yüksek termal kararlılık, mükemmel mekanik özellikler, iyi derecede radyasyon ve alev direnci, son derece düşük dielektrik sabiti, minimum gaz çıkışı ve minimum su absorblama kapasitesi gibi özellikleri nedeniyle yüksek performanslı elektronik ve havacılık uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Epoksi, fenolik veya bismaleimid reçineler gibi büyük ticari ölçekli geleneksel reçineler ile karşılaştırıldığında, siyanat ester reçineler daha iyi entegre özelliklere sahiptir. Bu tezde, siyanat esterlerin özelliklerini geliştirebilecek çeşitli katkılarla, endüstrinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek performanslı siyanat ester kompozit malzemelerin geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaçla, Bisfenol-S disiyanat ester (BSDCy) kullanılarak siyanat ester / baryum metaborat kompozit filmler hazırlandı. Böylece, literatürde ilk defa, termal polimerizasyon teknikleri aynı anda kullanılarak sülfon içeren siyanat ester / baryum metaborat monohidrat polimerik kompozit filmler hazırlandı. Sülfon içeren siyanat esterlerin kimyasal yapıları fourier transform infrared (FT-IR) spektroskopisi ve nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi teknikleriyle incelendi. Hazırlanan kompozit filmlerin kimyasal yapıları FT-IR analizi ile incelendi. Termal özellikleri termal gravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ile incelendi. Hidrofobik özellikleri temas açısı ölçümleri ile belirlendi. Yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Ayrıca % jel içerikleri ve su absorblama kapasiteleri incelendi. Elde edilen tüm sonuçlar değerlendirildiğinde siyanat esterlerin üstün özelliklere sahip olduğu, çeşitli katkılarla bu özelliklerinin geliştirildiği sonucuna varıldı. Haziran 2014 İsmail İlkkan ŞENTÜRK
Özet (Çeviri)
Cyanate esters, which are high-performance thermosetting, are frequently used in high performance electronic and aerospace applications due to their properties such as high thermal stability, excellent mechanical properties, radiation and flame resistance, extremely low dielectric constant, minimal out-gassing and minimal water absorption capacity. When it is compared to traditional resins with a large commercial scale such as epoxy, phenolic, or bismaleimide resins; cyanate ester resins have better integration properties. In this thesis in order to provide the needs of the industry, we developed the high performance cyanate ester composite materials with various inorganic additives which could improve the properties of cyanate esters.For this purpose, by using bisphenol S dicyanate ester (BSDCy), cyanate ester / barium metaboratecomposite films were prepared. Thereby, this is the first time in the literature to prepare sulphone based cyanate ester including boron composite films, using thermal polymerization techniques at the same time. The chemical structures of the cyanate esters which include sulphone were investigated by fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) and nuclear magnetic resonance spectroscopy (1H-NMR and 13C-NMR) techniques. The chemical structures of the prepared composite films were investigated by FT-IR analysis. Their thermal properties were examined by thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). Theirhydrophobicity properties were determined by contact angle measurements. Theirsurface morphologies were investigated by a scanning electron microscopy (SEM). Moreover, their % gel contents and water absorption capacities were viewed. When all results were evaluated, it was concluded that the cyanate ester with sulphone has superb properties, and these properties were developed with the variousadditives. June 2014 İsmail İlkkan ŞENTÜRK