Farklı epoksi türlerinin siyanat ester üzerindeki reolojik ve mekanik özelliklerine etkisi
Effect of different types of epoxy resins on the rheological and machanical properties of cyanate ester
- Tez No: 729888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, farklı epoksi çeşitlerinin siyanat esterin kürlenme kinetiklerine, reolojik ve mekanik özelliklerine nasıl etki ettiğinin araştırılmasıdır. İlk olarak, yüksek T_g değerine, üstün mekanik özelliklere sahip PT30 fenol novalak siyanat esteri seçilmiştir ve standart (iki fonksiyonlu) epoksi, bisfenol A epoksi, epoksi fenol novalak ve dört fonksiyonlu epoksi olmak üzere dört farklı epoksi çeşidi seçilmiştir. Seçilen epoksi reçinelerinin siyanat esterin kürlenme reaksiyonunda başka kimyasallara ihtiyaç duymadan, sertleştirici 'hardener'gibi, %90'ların üzerinde kürlenme oranları göstereceği öngörülmüştür. Öncelikle, bu dört farklı epoksi reçinenin siyanat ester üzerindeki reolojik etkileri rotasyonel reometre ile tayin edilmiştir. Vizkozite tayini ile paralel olarak DSC deneyleri yürütülmüş ve elde edilen verilerle birlikte hazırlanan karışımların kinetiği üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda DMA deneyleri ile Tg değerleri ölçülmüş ve siyanat esterin yüksek Tg değerlerine nasıl etki ettiği ölçülmüştür
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate how different epoxy types affect cyanate ester curing kinetics, rheological and mechanical properties. First of all, PT30 phenol novalac cyanate ester was picked due to their high Tg value and superior mechanical properties and for the blends four different epoxy resins was taken; standart (two function) epoxy resin, phenol novalac epoxy, tetrafunctional epoxy and bisphnol A epoxy. It is predicted that the selected epoxy resins will show curing rates above 90% without need for other chemicals, such as 'hardener', in the curing reaction of the cyanate ester. First, the rheological effects of these four different epoxy resins on the cyanate ester were determined by rotational rheometry. DSC experiments were carried out in parallel with the viscosity determination and the kinetics of the mixtures prepared with the obtained data were emphasized. At the same time, Tg values were measured with DMA experiments and how cyanate ester affected high Tg values was measured.