Improvment of a coach air-conditioning system by applying a distinct air channel
Ayrı bir hava kanalı uygulaması ile bir yolcu otobüsünün klima sisteminin iyileştirilmesi
- Tez No: 377281
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 metre uzunluğunda ve 50 yolcu kapasitesine sahip bir yolcu otobüsü boyunca düzgün hava dağılımı sağlayacak olan bir klima hava kanalı tasarlanmasıdır. Kanal, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) aracılığı ile tasarlanmıştır. Hava kanlı özelliklerine en uygun türbülans modelinin belirlenmesi için, k-ε Standard, k-ε Realizable, k-ε RNG, k-Ω Standard ve Spallart-Almaras gibi 5 değişik türbülans modeli ile bir türbülans modeli belirleme çalışması yürütülmüş ve nümerik sonuçlar, tasarlanıp imal edilen deney düzeneğinden ölçülen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların, çözüm ağından bağımsız olduğundan emin olunması için, ayrıca bir çözüm ağı bağımsızlığı çalışması da yürütülmüştür. Çalışmanın başında, otobüsün soğutma yükü detaylı bir çalışma ile hesaplanmıştır. Soğutma yükü hesaplamalırından sonra, uygun bir klima ünitesi seçilmiş, araca takılmış ve araç altı sıcaklık dağılımı, klima üfleme menfezi çıkış hızları, yolcu kabini içi sıcaklık dağılımı ve iç gürültü seviyelerini içeren detaylı yol testleri mevcut durum ve yeni uygulamayı karşılaştırmak için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, ayrı bir klima hava kanalı uygulaması ile yolcu konforu, araç boyunca düzgün hava ve sıcaklık dağılımı, ve iç gürültü seviyesi açısından iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design an A/C air channel providing uniform air distribution along the coach, which has 12-m length and a capacity of 50 passengers. The air channel was designed by means of Computational Fluid Dynamics (CFD). In order to determine the most suitable turbulence model for the air channel properties, a turbulence model determination study was conducted with 5 different turbulence models, which are k-ε Standard, k-ε Realizable, k-ε RNG, k-Ω Standard, Spallart-Almaras, and the numerical results were compared with the experimental results measured from the experimental setup designed and produced. A grid independence study was also conducted to be sure that the solution is independent of grid. At the beginning of the study, cooling load of the coach calculated with a detailed study. After the cooling load calculations, a proper A/C unit selected, fitted to the vehicle and detail road tests, which includes measurements of underbody temperature distribution, A/C nozzle exit velocities, temperature distribution inside the passenger cabin and internal noise level, was performed to compare the current situation and final application. As a result of this study, passenger comfort was improved with the application of distinct air channel from uniform air and temperature distribution along the vehicle and internal noise level points of views.